Přijíždí Claire Denis, ve čtvrtek má v Praze Master Class

Setkání s významnou francouzskou režisérkou Claire Denis si mohou užít návštěvníci další akce v rámci projektu Cinergy. Autoři projektu připravili Master Class, která se koná ve čtvrtek 29. 9. a následně na ni navazuje projekce filmu Parchanti spí dobře. Obě akce s Claire Denis proběhnou ve Francouzském institutu, v kině 35. Vstup na Master Class je navíc zdarma.

claire-denis

Cinergy je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, pomocí série pravidelných Master Classů a přednášek tematický souvisejících s prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce. „Projekt jsme založili teprve minulý rok, ale dramaturgicky navazuje na festival Fresh Film Fest a v tomto duchu se snažíme oslovovat originální tvůrce zejména artových filmů, jejichž tvorba právě resonuje na světových festivalech, nebo jdou již dlouhodobě svou vlastní cestou a ovlivňují podobu kinematografie a takovou osobností rozhodně je Claire Denis, z jejíž návštěvy máme mimořádnou radost.“ popisuje pravidelný cyklus organizátorka Radka Weiserová.

dwh_tf_banner_snake_800x70

V rámci projektu již v Praze představili svou tvorbu stěžejní osobnosti současného filmu jako oceňovaný rumunský režisér Corneliu Porumboiu, britský režisér a producent Duane Hopkins, rakouský filmař Götz Spielmann, který mimo jiné natočil také film Sama v Africe. Claire Denis se v Praze také setká i se studenty a absolventy FAMU, pro které je připravená speciální uzavřená přednáška.

Claire Denis se narodila v Paříži v roce 1948, ale dětství strávila v koloniální Africe, kde její otec působil jako důstojník. Toto období se později stalo námětem jejího režijního debutu Čokoláda. Nejprve však začala studovat ekonomii, kterou brzy opustila a nastoupila na známou pařížskou filmovou školu IDHEC (současná La Femis), kde dnes vyučuje. Francouzská režisérka Claire Denis natočila svou celovečerní prvotinu Čokoláda až ve svých čtyřiceti letech; dlouhá léta působila především jako asistentka režie. Pečlivě si vybírala projekty, na kterých se podílela, a spolupracovala s mnoha klíčovými tvůrci moderní kinematografie: Wimem Wendersem, Jimem Jarmuschem, Johnem Cassavetesem či s Jacquesem Rivettem. Momentálně pracuje na sci-fi snímku High Life, kde jedny z hlavních rolí ztvární Robert Patinson a Patricia Arquette, držitelka Oscara za vedlejší roli ve snímku Chlapectví.

29.9. od 16:00 – Master Class Claire Denis (v angličtině bez překladu), vstup je zdarma.
30.9. od 19:00 – Projekce filmu Parchanti spí dobře (originální znění s titulkami), vstupenky za 110Kč nyní v prodeji.

-red-