Recenze | Anthropoid je výtečná filmařina, která nedegraduje historii

Čekání na snímek Anthropoid bylo především pro české publikum velmi napjaté. Přeci jen snímek pracuje s jednou z nejdůležitějších (pokud ne vůbec nejdůležitější) událostí moderní české historie. Příběh parašutistů a zároveň atentátníků Kubiše, Gabčíka a celé skupiny doznal pod taktovkou režiséra Seana Ellise několik drobných, ale nikoliv významných změn. Historici se nad nimi asi pozastavovat nebudou.

Anthropoid (foto: Falcon)

Anthropoid (foto: Falcon)

Málokterý film má tak precizní přípravu

Sean Ellis pracoval na tématu víc než dvanáct let. Četl literaturu, probíral se archivy, konzultoval látku s historiky. Jak si sám myslí – bude pro Čechy osvěžující pohled zvenčí. A nespletl se. Anthropoid je film velmi popisný, přesto napínavý a především atmosférický.
Nebudu tady popisovat příběh Jana Kubiše (Jamie Dornan) a Jozefa Gabčíka (Cillian Murphy). Spíš se budu věnovat dalším postavám a technickým aspektům filmu. Anthropoid doslava okupují čeští herci v čele s Aňou Geislerovou, která hraje přítelkyni Gabčíka a Alenou Mihulovou, jež ztvárnila postavu paní Moravcové, u které se parašutisti schovávali. Hlavní čtyřku ještě doplňuje francouzska Charlotte Le Bon (Muž na laně), která ve filmu obstarává milostnou linku s Jamiem Dornanem.

Anthropoid (foto: Falcon)

Anthropoid (foto: Falcon)

Je to film a ten má bavit

Ačkoliv právě propojení nervozity kolem připravovaného atentátu a milostných eskapád hlavních postav budí asi největší rozpaky, musíme si uvědomit, že je Anthropoid film jako každý jiný a primárně je určen na zahraniční trhy. Nemám pocit, že by tedy látka měla trpět nějakým přehnaným ostychem. Vše ostatní, včetně milostných momentů je natočeno velmi vkusně a nadávkováno tak akorát.

Na Anthropoidu je fascinující především určitá preciznost, která z plátna prostě dýchá. Navzdory proklamování režisérovy vášně a odevzdání se látce je na výsledku skutečně vidět, že se nejedná jen o marketingovou vějičku. Krom historické věrnosti nabízí Sean Ellis především úchvatný vizuál. To jakým způsobem štáb pracoval s CGI a jak ve výsledku vypadá film po postprodukci je opravdu skvělé.

Anthropoid (foto: Falcon)

Anthropoid (foto: Falcon)

Stěžejní scény nezklamaly

Samotný atentát na protektora Heydricha je natočený velmi zručně, civilně až dokumentaristicky. Obléhání v kostele sv. Cyrila a Metoděje pak velkolepě hollywoodsky, v tom nejlepším slova smyslu. Kostel byl postaven v ateliérech a to co Ellis předvádí  v každém záběru, zaslouží velký potlesk. Vyhrál si opravdu do detailu (viz film o filmu o technických aspektech snímku zde).

Akcent ani duchové nejsou problém

I v Anthropoidu najdeme několik momentů, které někteří recenzenti považují za nepřekonatelný problém. Já nenašel jediný. Dokonce i proklínaná scéna v kryptě, která má tak trochu duchařský aspekt mi přišla patřičná a vhodná. Pak je tu ještě výtka vůči angličtině všech zúčastněných herců. Sean Ellis chtěl, aby všichni mluvili českým akcentem. Plní to svůj účel. Troufám si tvrdit, že je to lepší varianta než dabing či naopak globální dialogy českých, britských i německých herců v angličtině. A závěrem poučuji všechny kolegy recenzenty (i když to pak schytám) – je to film, nikoliv dokument. A jako takový má prvoplánově bavit. Bez ohledu na historické nepřesnosti, milostné linky či akcenty v angličtině. To jsou všechno podružné záležitosti, které nedegradují tenhle výjimečný snímek.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80
 • Vizuál - 90%
  90
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 70%
  70
 • Střih - 80%
  80

Anthropoid (VB, Česko, Francie, 2016)

Sean Ellis odvedl velmi dobrou práci. Film má spád, je napínavý. Není to dokument, ale zpracování historických událostí je precizní. Jedná se určitě o jeden z nejzajímavějších pohledů na zásadní československou historickou událost.

80 %
Jakub Gutt, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Totalfilm © 2016

Anthropoid
Historický / Thriller / Válečný / Životopisný
Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 121 min
Premiéra: 28. 9. 2016 Falcon
Na Slovensku má film premiéru: 13. 10. 2016

Režie: Sean Ellis
Scénář: Sean Ellis, Anthony Frewin
Kamera: Sean Ellis
Hudba: Robin Foster
Hrají: Cillian Murphy, Jamie Dornan, Charlotte Le Bon, Aňa Geislerová, Toby Jones, Harry Lloyd, Alena Mihulová, Sam Keeley, Jan Budař, Ondřej Malý, Mish Boyko, Martin Hofmann, Václav Neužil ml., Bill Milner, Marcin Dorociński, Brian Caspe, Detlef Bothe, Karel Heřmánek ml., Pavel Řezníček, Jiří Šimek, Patrick Kalupa, Igor Bareš, Marek Pospíchal, Pavel Mareš, Justin Svoboda, Miroslav Lhotka
Producenti: Sean Ellis, Mickey Liddell, Pete Shilaimon
Výkonný producent: David Ondříček, Kryštof Mucha a další

anthropoid-a1-page-001

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.