První dojmy | Doctor Strange je parádní zážitek, v komiksových filmech neviděný

Máme za sebou (a vy před sebou) nejočekávanější blockbuster podzimu. Dostál Doctor Strange svých trailerových kvalit a slibů tvůrců? Odpověď je jednoduchá. ANO! Přečtěte si naše první dojmy a už zítra i plnohodnotnou recenzi.

Doctor Strange (foto: Marvel)

Doctor Strange (foto: Marvel)

Ten film má neuvěřitelný spád. Je to samozřejmě v první řadě origin story o zrození superhrdiny, kterých jsme viděli desítky, ovšem málo který hrdina je obdařen takovými schopnostmi. Batman se v horách vyrovnával se strachem a učil se bojovým uměním, Spider-Man se učil s pavučinou, Superman létat, Iron man si postavil brnění… Doctor Strange se ale musí vypořádat s věděním celého multi vesmíru. Běhat přes dimenze. Vracet čas. A do toho všeho kouzlit a postavit se záporákovi.

Proto je skvělé, že se jede podle jednoduchých, někdy až lehce blbých pravidel. Pořád jsme na poli letních výplachů, takže čekat přehnanou logiku či fyziku by byl čirý nesmysl. V nastavených kolejích se ale jede ve zběsilém tempu a možnosti, které Doctor Strange svou přítomností ve světě marveláckých Avengers, jsou takřka nekonečné. Jako spletitá síť vesmírů a dimenzí, které ve filmu stihneme prolétnout.

Doctor Strange (foto: Falcon)

Doctor Strange (foto: Falcon)

Nekonečné možnosti samosebou do jednoho filmu nenaskládáte. Proto je Doctor Strange takovým rychlokurzem magie, a dá se říci, že na celý marvelácký vesmír rychle zapomenete. Skutečnost, že vedle psychedelických průletů dimenzemi existuje „nějaký“ Kapitán Amerika, který bojuje s „nějakou“ Hydrou a jinými malichernostmi způsobuje dojem, že se Strange do filmového vesmíru Marvelu skoro ani nehodí. Podobně jako Strážci Galaxie funguje skvěle samostatně, ale představa budoucnosti, kde vedle sebe budou stát Spider-man, mýval a ještě k tomu Doctor Strange… no, příští díl Avengers to bude mít sakra těžké.

Příběh samotný nic zvláštního nenabízí. Je to klasika zasazená do zajímavých kulis. Když se ohýbá realita, je celkem jedno, že je to vlastně prvoplánové, a nebo že za tím vším stojí celkem plochý záporák. Tím je ale Marvel docela proslavený, takže čekat zázraky by vám akorát kazilo dojem.

Vizuální zážitek je parádní a v komiksovém světě neviděný. Navštívíme všemožné světové lokace od Londýna, přes New York a Nepál a v neposlední řadě Čínu, jejíž zasazení do děje bych označil za „nenásilně násilné.“ Dá se to příběhově okecat, ale to podřizování se čínskému trhu je markantní. To vem ale čert, když se tam ohýbá realita, vrací čas nebo proskakuje portály.

Čím ale Strange opravdu vyniká? Herci. Vymodlený Cumberbatch nabídne několik emočních vrcholů a ten přerod ve Strange, byť je celkem rychlý, zvládá bravurně. Tilda Swinton, Chiwetel Ejiofor či lotrovský Mads Mikkelsen jsou jistí v kramflecích a třešničkou na dortu zůstává půvabná Rachel McAdams, která nedostává tolik prostoru, kolik by si její postava zasloužila a nepůsobila jako páté kolo u vozu.

Doctor Strange (foto: Falcon)

Doctor Strange (foto: Falcon)

doctor_strange

Recenze ve středu

Vtipy jsou voleny s mírou a až na pár výjimek nepůsobí vůbec násilně. Ještě jednou musím vyzdvihnout nespočet vizuálních výjevů režiséra Scotta Derricksona. Ve filmu je sice cítit pevná ruka studia, ovšem jistá originalita se nedá vůbec zapřít a nějaký Thor: Temný svět či Iron man 2 se můžou jít zahrabat. Zmínit nakonec musím ještě Strangeův oblek, který si své také odehraje, a vlastně funguje jako samostatně fungující jednotka. S čímž se pojí také pár vtipných scén. Nakonec si neodpustím jednu malou výtku k hudbě Michaela Giacchina, který sice občas předvede pár originálních motivů, ale v těch největších vrcholech, by si ty ohrané startrekovské fanfáry už mohl odpustit. O tom ale až v recenzi. Na Doctora Strange se můžete těšit, zachraňuje totiž nemastnou neslanou letní sezonu. Marvel opět potvrzuje své královské tažení blockbusterovým světem!

80%

Petr Račko, Totalfilm.cz

foto/video: Falcon, Marvel, Totalfilm.cz © 2016

800_400leader