Nepřehlédněte

Recenze | Ostravak není úplně špatný, ale nesedne každému

Ostravak Ostravski. Kontroverzní téma, kontroverzní humor, kontroverzní předloha a jedno velké Ostravsko. Nesedne každému, a přesto se snaží zaujmout každého. Vůbec to není zavrženíhodný počin jako například Prázdniny v Provence. Pořád si ale dokážu představit víc námětů a témat, kde by se miliony za film mohly utratit.

Ostravak Ostravski (foto: Bohemia MP)

Ostravak Ostravski (foto: Bohemia MP)

Režisér David Kočár si i tak pro svou celovečerní prvotinu vybral zfilmování jakýsi blog jakéhosi Ostraváka a má o ní jasnou představu. Režijně je to velmi zdařilé, sice vizuálem to hraničí s televizí, ale to vzhledem k příběhu či koproducentovi nevadí. Ono ani scénáristicky to není vůbec špatné, potíž je v tom, jestli jsou příběhy z blogu natolik silné, že by utáhly vytříbenou celovečerní komedii. Jsou tam velmi silná místa, (probuzení o sousedky) slabší (přerod v kravaťáka) a vyloženě mimo mísu, (pohřeb) které jen dokazují epizodovitost celé zápletky a kdyby se celá stopáž rozsekala na pár minutové štěky, vyznělo by to celé líp.

Co bych ale vyzdvihl je práce s písničkovým soundtrackem. Už jenom úvodní sekvence s Kryštofem, probuzení s Marií Rottrovou či využití Věry Špinarové jsou výborné a to je věc, která se u nás nevidí. Práce s hudbou. Její využití k navození atmosféry, vyznění absurdnosti a vtipu. To byly chvíle, kdy jsem ve svém nitru výskal nadšením.

Ostravak Ostravski (foto: Bohemia MP)

Ostravak Ostravski (foto: Bohemia MP)

Stejné ocenění si zaslouží i Igor Chmela v titulní roli Ostraváka a vlastně celé obsazení je castingově i herecky povedené. Jsou tu i menší i větší maličkosti, které výslednému celku pomáhají. Ať už to je ruka na zadku v autobuse nebo konečné zúčtování s uhelným baronem. Je to celé úsměvné a lehce absurdní. Ve výsledku jsou to ale jen náznaky věcí, které by šly ještě víc rozpracovat. Takhle totiž Ostravák vyznívá jako slepenec více či méně dobrých scén a přes hranu průměrnosti se mu přelézt nepoštěstí. Je to ale velká škoda.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 40%
  40
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70

Ostravak Ostravski (2016)

Je to celé úsměvné a lehce absurdní. Ve výsledku jsou to ale jen náznaky věcí, které by šly ještě víc rozpracovat. Takhle totiž Ostravák vyznívá jako slepenec více či méně dobrých scén a přes hranu průměrnosti se mu přelézt nepoštěstí. Je to ale velká škoda.

55 %
Petr Račko, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bohemia MP/Totalfilm © 2016

Ostravak Ostravski
Komedie
Česko, 2016, 90 min
Premiéra: 20. října 2016 Bohemia MP

Režie: David Kočár
Scénář: Vladislav Kučík
Kamera: Martin Dedek
Hudba: Dalibor Mráz
Hrají: Igor Chmela, Dušan Sitek, Jitka Smutná, Pavel Kikinčuk, Jan Vondráček, Michal Čapka, Vladimír Polák, Filip Čapka, Jitka Ježková

ostravak-ostravski-plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.