Viděli jsme v IMAX preview Doctora Strange – vyrazilo nám dech!

Komiksovky Vám za chvilku potečou i ušima. Do party superhrdinů ze stáje Marvelu přichází Doctor Strange. A přináší magii, mnohovrstevnatý vesmír a nadpřirozenou energii. Měli byste být 27. října u toho?

Doctor Strange (foto: Falcon)

Doctor Strange (foto: Falcon)

Doctor Strange bude v pořadí SEDMÝM komiksovým filmem letošního roku. To je, jen mezi námi, dost šílené číslo. Poptávka po rozpohybovaných obrázkových sešitech však zatím neutichá, a tak nám největší studia naplánovali výhled premiér až do roku 2022. A to je snad ještě šílenejší. Po rozporuplně rozjetém filmovém vesmíru konkurenční stáje DC, v čele s Batmanem Bena Afflecka, Marvel zařazuje pětku a představuje dalšího nového hrdinu. A mimoto od příštího roku začne uvádět rovnou tři premiérové filmy za sezónu. V roce 2017 to budou Strážci Galaxie vol.2, nový Spider-Man a třetí pokračování Thora.

Zpět ke Stephenovi Strangeovi. Než se stane mocným mágem, musí si projít menší očistou. Je totiž uznávaným, ale také arogantním neurochirurgem, kterému bohatství a sláva malinko stouply do hlavy. Jednoho krásného dne se hrozivě vybourá ve své nadupané káře, a nevratně si poškodí ruce. Je tedy vyřazen z provozu běžného života a veškeré své jmění začne cpát do možnosti se nějakým způsobem uzdravit. Toto hledání jej zavede i na cestu alternativní medicíny a tady potká Prastarou -v podání Tildy Swinton. Cesta za skutečným poznáním začíná.

Benedict Cumberbatch se od Marvelu nechal lanařit celkem dlouho. Jistě si vzpomínáte, když před pár lety kolovaly drby, a o Strangeovi se mluvilo v souvislosti s Juaquinem Phoenixem. Fanoušci si ale vysnili Benedicta a tak nakonec role připadla jemu. Režijních otěží se chopil hororový Scott Derrickson, (V moci ďábla) a hlavního záporáka nafasoval Mads Mikkelsen. Pak natáčení odstartovalo.

Doctor Strange (foto: Falcon)

Doctor Strange (foto: Falcon)

Dojmy z projekce Doctor Strange IMAX ukázka

15 minutový klip se promítal v IMAX Praha v úterý večer pouze jednou a vidělo ho kromě pozvaných novinářů 363 diváků, kteří o vstupenky soutěžili prostřednictvím médií. Pražské kino IMAX bylo jedním z mála na světě, kde se tato ukázka promítala. A vyrazila nám dech. Vizuálně se sice inspirovala jinde – od Interstellaru přes Počátek, Matrix či Vesmírnou odyseu až k herní pecce Portal. Jsou to ale jen prostředky pro vyjádření příběhu postavy, jejíž kořeny sahají až k roku 1963. Už tehdy Strange lámal realitu a proskakoval portály. Nebojte se, že by snímek nepřinesl nic nového. Ukázka nabídla takové vizuální výjevy, které jsem skutečně ještě NIKDY neviděl a nemůžu se dočkat, jak to celé zapadne do výsledného celku. Mírné obavy však mám z možné přeplácanosti. Přeci jenom se jedná o origin nové postavy a těžko soudit, jestli se všechny trikové orgie dostatečně vysvětlí nebo budou sloužit jen jako atrakce. I kdyby, vypadá to skvěle. Na ploše 15 minut tvůrci neprozradili takřka nic o příběhu, jen vrstvili jeden neuvěřitelný obraz za druhým. I Derrickson sem propašoval něco ze své hororové minulosti (ty RUCE!) a vše působí dojmem jisté originality, což je u mašinérie jménem Marvel, čirý zázrak. Humor byl v ukázce zastoupen také. A měl docela grády. Díky bohu žádné trapnosti. Z výsledného celku můžeme být nadšení, ale můžeme se také krutě spálit. Přál bych si to první. Strange na to má. A já se po dlouhé době opět těším na komiksový film. IMAX bude v tomto případě povinností!
Dojmy z prodloužené ukázky: 85%

Doctor Strange by se měl v roce 2019 připojit k Avengers, uvidíme, jak vedle ostatních hrdinů bude fungovat. Ve svém samostatném filmu však působí uvěřitelně a to tak, že vlastně na zbytek Avengerů ani nepomyslíte.

Začínáme se těšit. I přes počáteční obavy. Doctor Strange má obrovský potenciál stát se diváckým hitem a nebýt jen chladně vykalkulovaným projektem bez duše. Prodloužený trailer nás spolehlivě navnadil a my netrpělivě pokukujeme po kalendáři. Realita se začne ohýbat 27.10.2016.

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Marvel Studios © 2016