Nepřehlédněte

19. Festival francouzského filmu startuje 23. listopadu

19. Festival francouzského filmu bude slavnostně zahájen ve středu 23. listopadu 2016 v kině Lucerna předpremiérou snímku Tanečnice, debutující režisérky Stéphanie Di Giusto. Film byl uvedený v Cannes v soutěžní sekci Un Certain Regard. Francouzský institut v Praze připravil zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 projekcí stejného snímku. V kině Světozor začne festival projekcí nejnovějšího filmu režisérky Emmanuelle Bercot 150 miligramů, který byl uveden ve světové premiéře jako zahajovací film nedávného festivalu v San Sebastianu.

Festival bude zakončen 30. listopadu projekcí dalšího předpremiérového filmu Začít znovu režisérky Mii Hansen-Løve v hlavní roli s Isabelle Huppert. Film vstupuje do kin 1. prosince díky distribuční společnosti Film Europe.

tanecnice

Tanečnice

Dva předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci. Režisérka Stéphanie Di Giusto se zúčastní slavnostního zahájení festivalu v kině Lucerna a po projekci filmu Tanečnice v Kině 35 bude divákům odpovídat na jejich otázky. 24. listopadu ve 21.00 v kině Světozor osobně uvede projekci filmu Spravedlnost pro mou dceru režisér Vincent Garenq.
Během 19. Festivalu francouzského filmu bude uvedeno celkem 51 filmů během 162 projekcí. Festival se kromě Prahy koná také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

Výběr předpremiérových titulů nabízí 12 žánrově pestrých celovečerních filmů. Kameny bolesti režisérky Nicole Garcia je film uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Nicole Garcia navíc film osobně uvede. V hlavních rolích tohoto dramatu se představí Marion Cotillard a Louis Garrel. Film uvádí do kin společnost Mirius FD 1. prosince 2016. Velmi očekávaná je předpremiéra životopisného snímku Jacques-Yves Cousteau: Odysea, jež vypráví osudy významného francouzského oceánografa a jeho rodiny. Film do kin uvede společnost Film Europe v roce 2017. Festival potěší rovněž milovníky animované tvorby filmem Červená želva, což je další snímek, který si z letošního festivalu v Cannes odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un Certain Regard. Na plátna českých kin film vstoupí 1. prosince 2016 díky společnosti Aerofilms.

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Špinavej kšeft, jejíž scénář napsal známý francouzský herec Michel Blanc, který spolu s Romainem Durisem ztvárnil i jednu z hlavních postav filmu. Do kin uvede 22. prosince 2016 společnost A-company. Další výraznou předpremiérou je pak rodinné drama Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa s Danielem Auteuilem v hlavní roli. Česká premiéra: 1. prosince 2016, film uvádí společnost BMP.

Výběr české kritiky

Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Deset snímků z této sekce se bude ucházet o Cenu diváků TV5MONDE. Sekce Výběr české kritiky nabídne například drama Elle režiséra Paula Verhoevena v hlavní roli s Isabelle Huppert, dokumentární film Hitchcock/Truffaut, který vznikl z originálních záznamů setkání těchto filmových tvůrců nebo poslední snímek režiséra Alberta Serry Smrt Ludvíka XIV., kde roli největšího francouzského krále ztvárnil Jean-Pierre Léaud.

Filmové hity

Sekce Filmové hity divákům nabídne kvalitní snímky francouzské kinematografie posledních let. Prvním z nich je film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa. Hvězdně obsazený snímek v čele s Gaspardem Ullielem, Nathalií Baye, Vincentem Casselem, Marion Cotillard a Léou Seydoux byl na festivalu v Cannes oceněn Velkou cenou poroty.

Druhým, také na letošním festivalu v Cannes uvedeným filmem, je snímek režisérské dvojice bratří Dardennů Neznámá dívka. Slavné herečky Juliette Binoche, Valerii Bruni Tedeschi a další interprety v neotřelých hereckých polohách představí film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta. Skvělou zábavu nabízí komedie Bláznivá pětka režiséra Igora Gotesmana. S legendárním hercem Jean-Paulem Belmondem se v dokumentu nazvaném Belmondo podíváme na místa, kde vznikaly jeho filmy.

Snímek Lagerfeld – důvěrné nás zavede do světa haute couture, intimní portrét představí ikonu světového módního průmyslu a hlavního návrháře značky Chanel Karla Lagerfelda. Oscarový režisér Luc Jacquet ve svém celovečerním dokumentu Nebe a led popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu. Ve snímku V sedmnácti zachycuje francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků, jejichž vztah začíná školní šikanou, ale postupně se vyvíjí v křehké pouto. Monsieur Chocolat režiséra Roschdy Zema je příběh prvního černošského klauna, který s elegancí sobě vlastní dobyl Paříž.

My tři nebo nikdo režiséra, herce a producenta Kheirona je příběhem íránské rodiny o její cestě z malé vesnice na jihu Íránu až na pařížskou periferii. Mustang je film mladé režisérky Deniz Gamze Ergüven, jehož děj se odehrává na severu Turecka a byl s úspěchem promítán jak na festivalu v Cannes, tak na MFF Karlovy Vary. Chybět nebudou ani filmy pro děti v českém znění Bella a Sebastián 2 nebo Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek.

Fokus Catherine Deneuve

Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby této hvězdy francouzské kinematografie doplněný klasickým snímkem François Truffauta Poslední metro.

Výstava Kate Barry

Festival doprovodí výstava fotografií Kate Barry Herečky, která v Galerii 35 Francouzského institutu nabídne 25 portrétů významných francouzských hereček. Tato výsostně „ženská“ výstava měla být poctou fotografky fotografovaným, ale stala se poctou hereček talentu, jemnosti a pravdivosti díla Kate Barry. Výstava potrvá až do ledna 2017.

-red-
zdroj: FI, G. Zajícová
foto/video: FI, Totalfilm