Recenze | Gibson jako režisér opět uspěl – Hacksaw Ridge je úžasně natočený

Mel Gibson si tak trochu nadělal do bot a velké role se mu v posledních letech vyhýbají. Ale vrátit se k režisérské stoličce není zase takový problém. A tak tu máme novinku Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. A tentokrát Mel vytvořil něco opravdu skvělého. Minimálně válečná scéna vstoupí do filmových dějin stejně nezapomenutelná jako třeba slavná Spielbergova ryanovská vřava.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (foto: Bioscop)

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (foto: Bioscop)

Zpracování skutečného příběhu mladého odpírače zbraní patří k tomu nejlepšímu, co Mel Gibson kdy natočil. Vojín Doss v podání Andrewa Garfielda se dobrovolně přihlásí do armády po útoku na Pearl Harbor. Pomáhat chce jako zdravotník. Skončí ale u bojové jednotky, kde odmítá vzít do ruky zbraň a absolvovat s ní základní výcvik. Musí překonat velmi mnoho těžkostí a ponižujících situací. Nakonec s jednotkou odjíždí přímo na bojiště.

Tohle tu už dlouho nebylo

První třičtvrtěhodina řeší, proč vojín Doss odmítá zbraně a vztah se zbytkem bojové jednotky. Když nás ale Gibson vezme přímo do bitevní vřavy, stane se něco neuvěřitelného. Takto skvěle natočený boj už tu dlouho nebyl. Nepřehledný je snad jen pro samotné hrdiny – vojáky. Ale pro nás diváky je to skutečný zážitek. Totální chaos (pro diváka přehledný), skvělé triky, kaskadérské výkony. Není vůbec od věci srovnávat se slavnou vyloďovací scénou od Spielberga. Troufám si tvrdit, že Gibson zážitek posunul ještě dál. A bylo by opravdu zajímavé, sledovat bitvu ve 3D verzi. Zde by to mělo opravdu velké opodstatnění. Otázkou je, jestli by to divák přežil. Už takhle je to velmi sugestivní, tvrdý a naléhavý zážitek.

Skutečný příběh vojáka, který během několika hodin sám zachránil 75 vojáků je fascinující. A kdybych nevěděl, že se skutečně stal, kritizoval bych film zřejmě kvůli přehnanému heroismu. Gibson ale opratě udržel a vlající americkou vlajku ve zpomalených záběrech tentokrát vůbec neuvidíte. Mel Gibson natočil snímek, který rozhodně nebude zapomenut. Obsahuje několik scén, které jsou skutečným kinematografickým zážitkem. A troufám si tvrdit, že pokud nebude akademie zabedněná, předpojatá nebo přehnaně korektní, zasloužil by si film minimálně několik nominací.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 75%
  75
 • Kamera, vizuál - 95%
  95
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (USA, 2016)

Výjimečný válečný film. Bombastické bojové scény, ale zároveň i komorní atmosféra. Skvěle obsazené drama podle skutečné události. Mel Gibson umí. Na tom nic nezmění ani jeho výstřelky, na které už několik let doplácí.

85 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bioscop © 2016

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Hacksaw Ridge
Drama / Válečný / Životopisný
USA / Austrálie, 2016, 131 min
Premiéra: 10. 11. 2016 Bioscop

Režie: Mel Gibson
Scénář: Robert Schenkkan, Andrew Knight
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths, Milo Gibson, Richard Roxburgh, Nathaniel Buzolic, Ryan Corr, Matt Nable, Goran D. Kleut, Firass Dirani, James Mackay, Ori Pfeffer, Nico Cortez, Damien Thomlinson

hacksaw-ridge-plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.