Oscarové filmy | Kde vidět vítěze a nominanty?

Letošní oscarová úroda je trochu netypická. Narozdíl od minulých let jste všechny zásadní filmy jak z nominovaných tak oceněných filmů už mohli vidět nebo právě máte možnost. Nejlepší film roku Moonlight vstoupil do kin právě uplynulý čtvrtek.

Drama Moonlight o dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. Právě teď ho můžete vidět v těchto kinech.

Nejúspěšnější snímek co do počtu nominací (14) a vítězných sošek (6) se stále promítá. Jedinečný muzikál La La Land Damiena Chazella vyniká skvělou výpravou a jedinečnými hereckými výkony. Není to barvotiskový muzikál. Rozhodně se nejedná o žádnou prázdnou selanku pro pobavení. Na plátně se odehrávají i závažná osobní a emocionální dramata.

Místo u moře má nakonec dvě ocenění. Krom nejlepšího scénáře pro Kennetha Lonergana je tu především zasloužená soška pro Caseyho Afflecka, který v rodinném dramatu vytvořil svou životní roli. Film se ještě stále promítá.

Jedinečné sci-fi Dennise Villeneuva Příchozí byl i přes jednu obdrženou sošku akademií trestuhodně opomenut. Opomenut by ale neměl být vámi, diváky. Pokud jste tohle mimořádné dílo dosud neviděli, můžete to ještě stále napravit třeba v pražském kině CineStar. A pokud to máte do Prahy daleko, netřeba zoufat. Film vydává Bontonfilm v březnu na DVD a BD. Tomuto titulu se ještě budeme speciálně věnovat.

Film Mela Gibsona Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny má na kontě dva Oscary a pro svého režiséra znamená velký návrat mezi hollywoodskou elitu. Momentálně se příběh odmítače zbraní, který slouží v armádě a nakonec v bitevní vřavě zachrání přes 70 lidí promítá jen v Jablonci nad Nisou. Ale nemusíte zoufat, film vychází v březnu na DVD a BD od Magic Boxu.

Oscar za nejlepší zahraniční film tentokrát putuje do Íránu za film Klient. Do českých kin ho uvede v dubnu Artcam.

Oceněnou Knihu Džunglí nebo Sebevražedný oddíl nedávno na DVD a BD vydal Magic Box. Takže filmy si už můžete koupit a užít na svých domácích kinech. Fantastická zvířata se na DVD a BD objeví za pár dní. Vychází v březnu.

Na svém počítači a dalších zařízeních si můžete legálně pustit i Hell or High Water, který neproměnil ani jednu ze svých třech nominací. Bontonfilm ho uvádí pod českým názvem Za každou cenu. Film si můžete koupit nebo jen půjčit na iTunes nebo Banaxi. K zapůjčení je k dispozici také na O2TV.

Trestuhodné opomenutí akademiků zažil i snímek Noční zvířata režiséra  Toma Forda. Skvělých hereckých výkonů tady bylo víc. Jak už jsme řekli, Amy Adams byla úplně opomenuta. Ale alespoň nominací získal Michael Shannon za kreaci svérázného detektiva. Už jen kvůli němu stojí za to tento atmosférický snímek vidět. Bontonfilm vydává novinku v březnu na DVD i Blu-ray nosičích.  

-red-