Nepřehlédněte

Recenze | Lion nevydírá, přesto vytáhnete kapesník  

Zcela oprávněný zájem budí u americké akademie především tři snímky. La La Land, Místo u moře a Lion. Osobně se po projekci Liona stavím právě za tento snímek. Má totiž největší emoční náboj z trojice jmenovaných filmů a velmi jistou režii.

Skutečná událost dává scénáři vždycky alespoň slušný rámec manévrovacího prostoru tvůrčího týmu. Debutující režisér Gareth Davis využil potenciál příběhu beze zbytku. První část filmu, která se odehrává v osmdesátých letech v Indii je jak dějově tak obrazově naprosto špičkovou záležitostí. Příběh pětiletého chlapce Sarooa, který omylem nastoupí do vlaku, který ho odveze tisíce kilometrů od jeho domova a rodiny zaujme především skvěle natočenou atmosférou, dech beroucími reáliemi a skvělým výkonem malého Sunnyho Pawara, kterého v jeho dospělácké verzi nahrazuje Dev Patel (BAFTA za herecký výkon a nominace na Oscara). Když se pak chlapec po děsivých peripetiích a velkém strádání stěhuje k protinožcům k adoptivní rodině, přesvědčí vás Nicole Kidman o tom, že je stále skvělá herečka. Letos už nám to dokazuje v krátké době podruhé (exceluje také v nové minisérii HBO Sedmilhářky).

Výkon Deva Patela je opravdu mimořádný. A na konci filmu vygraduje až k výjimečnému diváckému zážitku. Herci jsou v Lionovi vůbec skvělí. Ale výborný je i scénář (Luke Davies), který pevně drží v rukou režisér. Dokáže skvěle pracovat i s notnou dávkou flashbacků, prolínání snových momentů se skutečností a především s emocemi.
Diváka tu totiž nikdo nevydírá. Vše co se děje na plátně je zobrazením skutečnosti, indických reálií a později i značně komplikovaného stavu duše mladého Sarooa, který marně hledá svou identitu a domov.

Film jako z učebnice

Postavy jsou dobře napsány, smysluplný je i silný vztah mezi nimi. Zásadní životní problém, který Saroo řeší je samozřejmě obecně pochopitelný a jako takový je velmi vděčný pro filmovou adaptaci. Davis zvolil chronologickou strukturu, kterou jak už jsem zmínil, prokládá od určitého momentu do sebe zapadajícími vzpomínkami. Je to určitě správně. Divák se ve filmu naprosto přesně orientuje. Z výsledku je znát velká režisérova sebejistota. Nikde není potřeba nic zkracovat. Ani finále filmu, které vypadá jako z učebnice scenáristiky.
Pro britského herce Deva Patela, je role v Lionovi bezesporu zatím nejdůležitějším zářezem v kariéře. Do hlavní role nebyl určitě obsazen jen proto, že má indické kořeny. Je to prostě skvělý herec. Přesvědčte se sami.

Lion (foto: Forum Film)

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 100%
  100
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75
 • Střih - 80%
  80

Lion (2017)

Výborně zvládnuté téma s jistou režií, funkčním scénářem a dobře obsazeným hereckým ansámblem. Nelze než doporučit a upozornit na nutnost alespoň jednoho balíčku papírových kapesníků.

85 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Forum Film, Totalfilm © 2017

Lion
Drama
Austrálie / USA / Velká Británie, 2016, 118 min
Premiéra: 23. února 2017 Forum Film

Režie: Garth Davis
Předloha: Saroo Brierley (kniha)
Scénář: Luke Davies
Kamera: Greig Fraser
Hudba: Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
Hrají: Sunny Pawar, Dev Patel, Priyanka Bose, Tannishtha Chatterjee, Nawazuddin Siddiqui, Deepti Naval, David Wenham, Nicole Kidman, Todd Sampson, Rooney Mara, Pallavi Sharda, Abhishek Bharate

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: