Nepřehlédněte

Je tu čerstvý trailer Valeriana – tryská z něj Bessonovo nadšení

Popravdě řečeno, moje zvědavost roste. I když mě obavy ještě zcela neopustily, přiznávám se, že začíná převládat zvědavost. Jednoduše chci vědět, jak Luc Besson tenhle přeplácaný slepenec ukočíruje. Při sledování si vzpomenete nejen na stěžejní díla jeho kariéry jako třeba Pátý element, ale i na ostatní sci-fi z poslední doby. Ať už to je Avatar, Star Wars, Elysium, Jupiter vychází nebo Strážci galaxie, Besson do toho všeho promítnul své nadšení, které z materiálu přímo tryská. Strašně rád by natočil úspěšný a kvalitní film, už jenom z úcty ke komiksové předloze. Potíž nastane, když mu tahle nejdražší evropská produkce přeroste přes hlavu. Jeho kariéra, která s kasovním trhákem Lucy opět získala čerstvou mízu, by tak mohla rychle skončit. Stejně tak smělé plány na další pokračování Valeriana. Podívejte se na nejnovější trailer sci-fi Valerian a město tisíce planet.

O čem to celé zhruba bude? Valerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevigne) patří mezi speciální agenty, kteří udržují pořádek v celém vesmíru. Valerian je tak trošku chlípník a pokouší se Laurelinu zbalit. Ta o tom ale nechce vůbec slyšet. Ledy se možná prolomí až na společné misi, která je zavede do města Alfa. To je obrovská metropole čítající 17 milionů obyvatel nejrůznějších mimozemských bytostí. Město začnou ohrožovat neznámé síly, které musejí agenti v krátkém časovém horizontu vypátrat.

Režisér Luc Besson na place filmu Valerian a město tisíce planet

Zde se Besson může v různých designech potvor vyblbnout jako malý kluk. Vizuální efekty jsou v ukázce na vysoké úrovni, i tak je ale ještě dost času na pár vyladění a prohnání materiálu renderem a vypiplání vizuálu k dokonalosti. O hudbu se mimochodem postará oscarový Alexandre Desplat. Materiál působí sympaticky, obavy ale pořád mám. Například ze samotného Valeriana s tváří DeHaana, kterému už teď nevěřím balení agentky Laureline. Pak i z příběhu samotného, bojím se totiž, aby se z toho nevyklubala banalita zabalená do perfektního vizuálu z jedniček a nul. Abychom ale nekončili negativně, s nedočkavostí vyhlížím akční sekvence, na které se valila chvála i z testovacích projekcí. Držme palce jak Lucu Bessonovi, tak hlavně sobě, přeci jen bychom byli rádi za kvalitní akční sci-fi.
V kinech se Valerian objeví 20. července v distribuci Bioscopu.

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: Bioscop © 2017