Aňa Geislerová o postavě v Rodinném příteli: Vilma je poctivá ženská (rozhovor)

Ve čtvrtek vchází do kin Rodinný přítel, první z filmů trilogie Zahradnictví. Ústřední dvojici úvodního snímku hraje Aňa Geislerová s Ondřejem Sokolem. Milostný trojúhelník doplňuje Martin Finger. Co si myslí Aňa Geislerová o své postavě a co si odnáší z natáčení? Přečtěte si rozhovor. Rodinný přítel startuje v kinech 27. dubna.

Vaše postava Vilmy je pro první příběh naprosto stěžejní. Mohla byste ji popsat?
Vilma je nejmladší ze tří sester. Je to žena odhodlaná udělat podle svých představ všechno správně nebo tak, jak se od ní očekává. A možná trochu přehlédne to, že není šťastná a že se v životě měla rozhodovat trochu jinak. Takže si svůj život tak trochu protrpí. V podstatě to je ale hodná a poctivá ženská.

Vilmě scénář předepisuje milostný trojúhelník…
Je to v platonické rovině. Jenom něco, co celý život cítíte. Na jedné křižovatce jste udělali chybu, ale zároveň cítíte, že jste se proti ničemu neprovinili. Což nedělá osud lehčí, ale možná těžší. Člověk si nakonec vyčítá, že byl příliš velký blb nebo dobrák. Jsme někdy začarovaní ve svých hlavách, ve svých představách o tom, jak bychom se měli chovat, a pak si možná vyčítáme, že jsme se rozhodli špatně.

Dostala jste se někdy do situace, kdy jste se musela rozhodovat mezi dvěma muži?
Jen mezi dvěma? Tsss… :-) Myslím si, že se každý někdy dostane v životě do takovéto situace, ale o mně to není.

Vilma je podle charakteristiky scenáristy Petra Jarchovského citově rozpolcená, milující, citlivá a něžná matka. Ztotožňujete se s těmito vlastnostmi?
Není potřeba, aby se herci ztotožňovali se všemi vlastnostmi postav, které hrají. Ale samozřejmě jí rozumím. Citově rozpolcená je, ale zároveň si myslím, že ta její odhodlanost je silnější než jakákoliv její jiná emoce. Svým způsobem to je její vnitřní čest, která ji zavede někam, kde se nakonec necítí dobře.

S režisérem Janem Hřebejkem nespolupracujete poprvé, jste ráda, že jste se opět sešli na společném projektu?
Jak jsme se tak sešli, tak jsme si uvědomili, že tohle jsou v podstatě tři filmy najednou a hned po tom navazujeme pokračováním seriálu Až po uši. Tak to už jsme asi trochu přepískli. (smích)

Mám ráda, když jsou lidé soustředění

V trilogii Zahradnictví hrajete hlavně s Ondřejem Sokolem a Martinem Fingerem. Jak se vám s vašimi filmovými partnery spolupracovalo?
Ondra je příjemný, soustředěný a je vtipný. A taky nesmírně inteligentní, krásný a skromný. Hraje se s ním dobře, hlavně na schovávanou. A na tom našem trojúhelníku je strašně hezké to, že jsou Ondra s Martinem kamarádi z dětství. Znají se odmalička. Takže je milé, že jejich životní příběh je propojený. A oba jsou opravdu příjemní. Martin je doslova nenápadný. Tichý a pozorný a pak vás úplně dostane, jak hraje. Já to vždy opakuju, ale mám strašně ráda, když jsou lidé na place soustředění, když tu práci poctivě odkrajují. Oba to takhle mají, a to mě hodně baví.

Rodinný přítel – Aňa Geislerová

Když jste si přečetla scénář, co vás na vaší postavě zaujalo?
Jsou typy postav, a už jsme to zažili i s Honzou společně, u kterých neexistuje takový ten prvek, motiv, kvůli kterému bych hned řekla, to chci dělat. Naopak je to těžké v tom, že je tam spousta prostoru, kdy se postava nijak neprojevuje. Ale i to je výzva a já bych prostě nedokázala nedělat tento projekt. Celkově si totiž myslím, že je krásný.

Děj filmové trilogie se odehrává od 40. do 60. let minulého století. což znamená spoustu dobových dobových kostýmů, účesů a líčení. Těšila jste se na tuto stránku natáčení?
Těšila jsem se. Mám tu dobu ráda. Myslím si, že je slušivá pro všechny. Když chodí chlapi v oblecích, je to nádherné. A ženám taky sukně, šaty a dobové účesy strašně sluší. Čím teda trpím, ale celoživotně, je doba strávená v maskérně. Strašně nerada sedím na místě. A začínat každý den tím, že musím dvě hodiny sedět v křesle, je pro mě utrpení. Vyloženě se trápím. Je tolik věcí, které bych dělala raději, než seděla na místě. (smích)

První dojmy | Rodinný přítel ostudu Pelíškům neudělal, naopak!

Zahradnictví je obsáhlý projekt. Je to filmová trilogie. Jak byste ho přiblížila divákům?
Když to vysvětluji svým kamarádům a příbuzným, tak je to v podstatě příběh té rodiny, kterou známe z Pelíšků. Ale je to příběh před válkou, během války a po válce. Ta rodina tam je mnohem obsáhlejší. Jsou tam tři sestry kadeřnice. Pak je tam další rodina, která má zahradnictví. Všechno to jsou vlastně reálné příběhy z rodiny Petra Jarchovského. A mapují život jedné rodiny na pozadí poměrně dramatických událostí.

Když si vzpomenete na natáčení, co se vám vybaví jako první?
Ty neskutečně krásné dekorace, ve kterých jsme hráli. Nic tak pěkného jsem dlouho neviděla. Mám hrozně ráda hezké předměty a tady je každý detail dobový a krásný. Naše jednotlivé byty a domy jsou takové, že bychom se tam hned všichni přestěhovali. A skvělý štáb. A tým. A kolegové a vůbec… Děkuji, že jsem u toho byla.

Zítra: Ondřej Sokol: Ten film je výpravný neuvěřitelným způsobem!
Středa: Soutěž o knižní předlohy Petra Jarchovského s podpisy tvůrců a herců | Recenze filmu
Čtvrtek: O výpravě filmu | Premiéra
Pátek: Jan Hřebejk a fenomén Pelíšky

-red-
foto/video: CinemArt
servis: G. Vágnerová