Anifilm zveřejnil program i všechny hvězdné hosty – začíná už v úterý

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM zveřejnil svůj on-line program a návštěvníci si tedy již mohou naplánovat projekce a další programy, které budou chtít navštívit. Čekají na ně například soutěžní i nesoutěžní projekce, workshopy, dílny animace, koncerty, přednášky, divadla, prezentace, výstavy. A kdo si od těchto programů bude chtít odpočinout, může vstoupit do virtuální reality. Nebo si zahrát některou z animovaných počítačových her. A také bude mít šanci potkat spoustu tvůrců z celého světa. V průběhu šesti festivalových dnů se totiž do Třeboně sjedou stovky českých i světových režisérů, animátorů, výtvarníků, scenáristů, producentů animovaných filmů.

Až z Austrálie přiletí oscarový tvůrce Adam Elliot a zůstane v Třeboni po celou dobu festivalu. Představí své krátkometrážní filmy včetně Oscarem oceněného Harvie Krumpeta i celovečerní snímek Mary a Max. Zejména jej bude možné potkat na neformálním moderovaném setkání, které Adam Elliot nazývá „Přátelským posezením u ohně.“

Adam Elliot

Zajímavý program přiveze držitel dvou cen César, belgický režisér Stéphane Aubier. Díky němu se v Třeboni poprvé představí populární seriál grotesek Pic Pic André Show a sám autor zájemcům předvede, jak od obrázkového scénáře po animaci vypadá příprava jedné epizody kultovního seriálu Panika v městečku. Tu nám představí i na plátně – jak v seriálové tak i celovečerní podobě a dětem odvypráví filmovou bajku O myšce a medvědovi.

Argentinský režisér Juan Pablo Zaramella se zatím Oscara ani Césara nedočkal, ale za svůj krátký film Luminaris posbíral celkem 326 mezinárodních ocenění včetně ceny FIPRESCI. Na Anifilm přiveze průřez svou autorskou tvorbou i svůj nejnovější komediální seriál Nejmenší mužíček na světě, v němž nepředstaví nikoho menšího než nejmenšího muže na světě.

Lapsus

Další z hostů, italská animátorka Magda Guidi je jednou z předních představitelek současné italské animace. Její filmy uspěly na řadě mezinárodních festivalů. Svůj zatím poslední projekt Via Curiel 8 vytvořila v tandemu s Marou Cerri a vynesl jim mj. hlavní cenu filmového festivalu v Turíně.

Magda Guidi

Korejskou animaci pak na Anifilmu představí hned tři mladé korejské filmařky Dahee Jeong, Kim Seunghee, Nari Jang, jejichž filmy úspěšně obrážejí světové festivaly.

Z úspěšných producentů animovaných filmů bude Třeboň hostit například Oliviera Catherina, který mimo jiné spoluprodukoval Malou z rybárny. Z Francie přijede i Ron Dyens, ze slavného studia Sacrebleu, který v současnosti připravuje celovečerní film s Michaelou Pavlátovou, na Anifilmu vloni soutěžil se snímkem Cesta na sever.

Letošní Anifilm se bude intenzivněji věnovat počítačovým hrám a virtuální realitě, a proto i k tomuto tématu přijedou zajímaví hosté. Například Finka Elina Vartiainen představí inspirativní možnosti virtuální reality. Luke Whittaker, spoluzakladatel a kreativní ředitel studia State of Play ukáže tvorbu her včetně ruční práce s papírem, kartonem a miniaturní elektronikou. Typickým příklad, jak jsou si svět animace a počítačových her blízké, představuje švýcarský host Michael Frei. Na poli mezinárodních festivalů uspěl se svými krátkými filmy a nyní je rozvádí v netradičně pojatých počítačových hrách. Svou tvorbu představí jedno z nejslavnějších českých herních studií Amanita Design.

 -red-
zdroj: P. Slavík, G. Zajícová