Nepřehlédněte

Emma Watson sdílí se světem úplně všechno (soutěž o předlohu k filmu The Circle)

Jak jste na tom se sociálními sítěmi? Sdílíte se svými přáteli všechno nebo to chytře filtrujete? Emma Watson v novém thrilleru The Circle sdílí se světem úplně všechno. A jak se ukáže, není to úplně nejlepší nápad. Její šéf (Tom Hanks) si myslí, že je nutné mít informace úplně o všem a být “transparentní.” Nakonec se ukáže, že jde o velmi nebezpečnou hru, která rozhodně není pro všechny. Obsazení filmu doplňuje nedávno zesnulý Bill Paxton, pro kterého byla role otce hlavní hrdinky úplně poslední. Napínavý moderní thriller The Circle se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kde je soukromí zločin, a společnost čelí otázce: Jakou cenu jsme ochotni zaplatit za to, že budeme vědět všechno?

Na otázky k filmu a problematice internetový odborník Daniel Dočkal

Nepřišel čas si éru The Circle přiznat a smířit se s ní. Už teď se na internetu prodává panenství, nedávno bylo sdílené i video s vraždou. I přes jasné nebezpečí hacknutí se lidé fotí nazí, při sexu, mají účet na seznamce pro zadané…
Na tohle nelze říct nic jiného, než “no a?”. Co je lidstvo lidstvem, tak lidé dělali podivné věci. Proč by nemohl mít zadaný člověk na seznamce pro zadané? Proč by se někdo nemohl fotit nahý nebo prodávat panenství? Tohle nemá nic společného s Facebookem ani The Circle, dokonce se odvážím tvrdit, že právě The Circle by něco takového prostě znemožnil. Stejně jako se to zásadně snaží dělat Facebook, kde “nové normální” bylo třeba i to, že byly zakázány fotografie kojících žen.

The Circle (foto: Bontonfilm)

Jedním z důsledků úplné transparentnosti a kamer The Circle je bezpečí. Pokud jsou kamery všude, teroristé se nemají kam schovat. Dodržována budou lidská práva. Není soukromí přijatelná cena?
Ale však kamery jsou  dnes prakticky všude. Telefony a Internet odposlouchávají desítky subjektů, všechno možné i nemožné je analyzované a sledované. A stejně existují teroristé. A stejně čím více se některé státy snaží, tím méně to funguje, a tím více na to doplácí právě “ti co nic nedělají” a jejichž soukromí je více a více likvidováno.
Dnes a denně mimochodem řešíme to, že vlastní soukromí “prodáváme” za “zdarma” poskytované služby. Facebook tohle vykrádání našeho soukromí a našich duší dotáhl co nejdále. A není to přijatelné. Bude-li to pokračovat, tak jednoho dne skončíme v 24 hodinovém přísně hlídaném vězení.

Kniha Kruh vznikla v roce 2013 jako sci-fi. Technologie, online aplikace a hlavně chování lidí na internetu se za pár let hodně posunuly. Jde vlastně ještě o žánr sci-fi? Především co se týče chování lidí na sítích . . fotit, točit, ukazovat, sdílet, lajkovat – to už je pro spoustu lidí nedílnou součástí života.
Kruh tak nějak působí jako dost děsivý popis reality, nebo možná reality za takových pět let. Stačí se podívat na to, s čím přišel Zuckerberg na F8 – chce umět číst myšlenky, chce ovládnout celý svět, chce vstupovat do rozhodování o lokální politice. Mesiášové byli v historii lidstva málokdy prospěšní, dříve nebo později jejich aktivity vedly ke zkáze nejen jejich, ale také všech kdo jim věřili.
Možná je důležité zdůraznit, že to co Kruh popisuje, nebo co se snaží vyobrazit není až tak nerálné, byť by mělo jít o scifi – ještě před deseti lety bylo nemyslitelné mít Internet v kapse od kalhot v podobě “telefonu” co je i výkonnější než počítač, který máme doma. Neustále připojení jsme nikdy dříve nebyli tak jako teď. Celé to navíc přineslo i zásadní změny v šíření informací a mobilní telefony se proměňují ještě v něco dalšího – můžeme to s nadsázkou označovat jako všudypřítomná vševidoucí oka. Kamera, senzory přiblíže, pohybu, geolokace. To všechno má neuvěřitelné množnosti do budoucna, ale také přináší řadu otázek.

Soutěž o předlohu k filmu – knihu Kruh

Soutěž trvá od 27. dubna do 6. května 2017. Pokud chcete použít soutěžní email soutez@totalfilm.cz, nezapomeňte uvést do předmětu „The Circle“. Formulář smí soutěžící odeslat pouze jednou. Pokud ho odešle víckrát, bude jeho IP adresa ze soutěže vyřazena.
Dodavatelem cen je společnost Bontonfilm