Vary ukázaly letošní vizuál a představily první hosty – festival začíná 30. června

První tisková konference k 52. ročníku prestižního českého áčkového festivalu odhalila krom čerstvých novinek také vizuál festivalu. Letos si hraje s myšlenkou identifikace běžného diváka s hvězdou. Pořadatelé oznámili i první hvězdné hosty.

James Newton Howard (foto: archiv)

Přijede světoznámý skladatel filmové hudby James Newton Howard (Pán přílivu, King-Kong, Temný rytíř), který převezme Křišťálový globus za přínos světové kinematografii. Zároveň uvede živě koncertní provedení skladeb z filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Zahajovací koncert bude přístupný veřejnosti. Dorazí také režisér Ken Loach, který se do Varů vrací už poněkolikáté. Režisér má za sebou aktuálně velmi úspěšný snímek Já, Daniel Blake. Spolu s ním bude v západočeském lázeňském městě také scenárista Paul Loverthy, který je Loachovým dvorním scenáristou.

Cenu za přínos kinematografii letos získá scenárista a režisér Václav Vorlíček.
Tradičně bude na festivalu uveden i další restaurovaný filmový skvost české kinematografie. Ve světové premiéře bude uvedena restaurovaná verze snímku Obchod na korze. Film získal v roce 1966 Oscara za nejlepší zahraniční film. Projekt je realizován spolu s Nadací České bijáky.

Obchod na korze

Festival uvede deset snímků slavného japonského režiséra Kendžiho Mizogučiho. Další poctou bude výběrová retrospektiva ke stému výročí narození Jiřího Brdečky. Režisér, scenárista, spisovatel a výtvarník Brdečka spolupracoval s Jiřím Trnkou, Janem Werichem a dalšími. Jeho nejznámějším scenářem je patrně Limonádový Joe, Až přijde kocour či dvojfilm Císařův pekař – Pekařův císař.

Nová znělka v režii Ivana Zachariáše představí na karlovarských plátnech legendárního českého herce Josefa Somera.
Krom festivalového programu přispěje svými akcemi tradičně i Česká televize, která na Divadelním náměstí postaví festivalový dům.

Festival bude nadále pokračovat v distribučním labelu KVIFF Distribution, kdy uvádí během roku vybrané filmy z festivalové nabídky do běžné distribuce.

Konkrétní festivalový program oznámí organizátoři na další tiskové konferenci 30. května.

-red-

foto: Totalfilm.cz, archiv