Karlovarský festival odhalil letošní soutěžní program – má silné české zastoupení

Umělecké oddělení prestižního českého festivalu letos vybíralo z více než 1700 filmů. I letos se v programu objeví čeští i slovenští zástupci. O Křišťálový globus v Hlavní soutěži se bude ucházet Václav Kadrnka s filmem Křižáček. Hlavní roli v něm ztvárnil Karel Roden. Debutant Josef Tuka zkusí štěstí v soutěži Na východ od západu s pulsujícím dramatem Absence blízkosti s Janou Plodkovou. Svého zástupce má i Slovensko – s filmem Čára přijede zkušený televizní režisér a herec Peter Bebjak.

Křižáček (foto: CinemArt)

“Účast Josefa Tuky s filmem Absence v blízkosti v soutěži Na východ od západu potvrzuje především inscenační talent tohoto debutujícího tvůrce”, dodal k filmu umělecký ředitel festivalu Karel Och.
Silné drama čerstvé matky Hedviky, vypráví tíživý osobní boj mladé ženy. Hlavní hrdinka cítí, že má raději svého psa než vlastní dítě. Oživit mateřskou náklonnost se pokusí prostřednictvím láskyplných zápisků z  deníků svého zesnulého otce.

Na festivalu se objeví i několik vítězných filmů z právě ukončeného festivalu v Cannes. Festival je nyní v jednání s českými distributory, kteří dané tituly koupili do české distribuce.
V Hlavní soutěži se letos pokusí o úspěch zástupci Ruska (Boris Chlebnikov s filmem Arrhytmia), rumunský tvůrce Iulia Rugina přijíždí s dramatem Breaking News, izraelský tvůrce Ofir Raul Graizer přiváží queer drama Cukrář, francouz Nicolas Silhol uvede ve Varech snímek Korporace, turecký režisér Onur Saylak světovou premiéru snímku Ještě víc. V hlavní soutěži na diváky i porotu dále čekají ještě zástupci Gruzie, Bosny, Polska nebo Indie.

Soutěž Na východ od západu zahájí ázerbajdžánské drama Sad granátovníků. Krom už avizovaného českého zástupce v podobě filmu Absence blízkosti bude o cenu soutěžit i slovenský film Juraje Lehotského Nina, gruzínská filmařka Mariam Khatchvaniová  ve snímku Dede diváky pro změnu zavede do své rodné oblasti, drsné Svanetie. Osm z dvanácti premiér v této sekci tvoří debuty.

Tři světové premiéry – Svět podle Daliborka Víta Klusáka, Spousta dětí, opice a zámek Gustava Salmeróna a Další nová zpráva Orbana Wallace – se představí karlovarským divákům v Soutěži dokumentárních filmů. Mezi jedenáctkou titulů z celého světa nalezneme i rumunskou esej o zašlém vědeckém institutu v Abcházii Tarzanova varlata.

Katalog filmů bude uveřejněn dnes odpoledne na stránkách festivalu.
Další informace o hostech a porotě zveřejní festival 20. června.

-red-