První dojmy | Covenant napravil Scottovu vetřelčí reputaci

Předchozí Prometheus je asi nejvíc negativně hodnoceným dílem celé vetřelčí ságy. Napravil si Sir Ridley reputaci v nejnovějším přírůstku? Rozhodně. Scott se totiž vrací k úplným vetřelčím začátkům. Covenant se odehrává 10 let po událostech Promethea a zásadní roli tu hraje opět Michael Fassbender. A docela překvapivou. Však sami uvidíte.

Vetřelec: Covenant (foto: CinemArt)

Poučení z Promethea

Režisér se zřejmě poučil z toho, co mu vetřelčí fanoušci nejvíc vyčetli u Promethea. Covenant je velmi přímočarý film, není ukecaný a celou dobu velmi svižně plyne. Vetřelec: Covenant má opravdu krásnou výpravu a kamera Dariusze Wolskiho občas ukazuje až biblické výjevy. Opulentní vizuální styl, který oba tvůrci přinášeli v Prometheovi tady zdaleka neopouští, ale v Covenantovi jsou přímočařejší, úspornější a subtilnější (a používají méně CGI). Je to jen ku prospěchu věci. Přeci jen větší příklon k hororovému žánru Vetřelci prostě sluší. Akcent na sci-fi není to nejdůležitější.

Momenty, kdy se na plátně objevuje ve dvojité verzi androidí Fassbender patří jednoznačně k nejlepším scénám filmu. Jsou divné, zábavné a v mnohém výrazně děsivější než samotné napadání ucintanými kyselinovými zrůdami.

Vetřelec: Covenant (foto: CinemArt)

Alien: Covenant je jasně napsaný jako náprava sporného Promethea. Nicméně pokračuje v promyšlených zapletkách, má nosné téma a je velmi platným přírůstkem Alien franšízy. Tak trochu uzavírá kruh vetřelčí mytologie. Vše je hned o něco jasnější. Scott si ale koncem snímku nechává dveře dál doširoka otevřené, i když se nezdá, že by měl nějaké další originální nápady.
Je to prostě pěkná sci-fi hrůza.

Recenze ve středu  

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2017