Všechno co potřebujete vědět o nových Pirátech z Karibiku

Pátý díl jedné z nejúspěšnějších pirátských sérií se kvapem blíží. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta má premiéru už zítra. Kromě třech filmů o filmu, které najdete v článku i na našem kanále, tu máme také kopu zajímavostí o natáčení. Jack Sparrow (Johnny Depp) se tentokrát ocitá tváří v tvář obávanému kapitánovi Salazarova v podání Javiera Bardema. Vrací se ale i další staří známí a uvidíme i spoustu nováčků. Jaké peripetie ale čekaly tvůrce přímo na place? Přečtěte si zajímavosti z natáčení.

Austrálie a Australan

Mladý herec Brenton Thwaites, který ve filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta ztvárnil postavu Henryho, byl fanouškem této filmové série už jako školák v australském státě Queenslandu. Jeho radost tak byla hned dvojí – nejen, že se dozvěděl, že získal roli mladého hlavního hrdiny tohoto filmu, ale film samotný se navíc natáčel takřka výhradně…v oblasti Queenslandu v Austrálii!
Přesně podle zaběhnutých tradic série Piráti z Karibiku – kdy se při natáčení předchozích čtyř filmů série herci i štáb potýkali s extrémními povětrnostními podmínkami po celém světě – zažili obyvatelé hlavních natáčecích lokací v okolí města Gold Coast v Queenslandu v Austrálii nejhorší srážky za posledních 61 let následkem řádění cyklónu Marcia.

Brenton Thwaites

Obří dekorace St. Martin

Pozoruhodně detailní dekorace města St. Martin, které navrhl výtvarník Nigel Phelps a za jejich výstavbu byli zodpovědní hlavní umělecký vedoucí Ian Gracie a vedoucí dekoratérů Bernie Childs, zabírají celkem dva hektary vegetací hustě porostlého pozemku ve čtvrti Hinterlands v Maudslandu a představují výtvarníkovu vizi honosné, deštěm zkrápěné britské koloniální vesnice v Karibiku. Ačkoliv většinu budov zastupovaly pouze jejich čelní štíty, přinejmenším dvě z nich – Grimesova krčma a dům kartografa Swifta – byly plně trojrozměrné a atmosférické a zásluhou týmu dekoratérů pod vedením Beverley Dunn vyvedené do nejmenších detailů. Některé z budov byly velice rafinovaně navrženy tak, aby je bylo možné kompletně přesunout do jiné části vesnice a umocnit tak dojem z její rozlohy.
Před každým obchodem v rámci dekorací St. Martin bylo vystavené zboží, ať už se jednalo o sušené chobotnice a sépie (zcela reálné a v průběhu několika měsíců natáčení nemálo zapáchající), sítě, košíky, keramiku či potraviny.

Ujíždějící banka

Pro potřeby sekvence, v níž dojde k vyloupení banky, byla vystavěna kompletní banka z 18. století, do které byl zakomponován traktor Manitou. Jeho řidič měl prostřednictvím plexiskla v průčelí banky umožněn výhled ven, ale dovnitř vidět nebylo a iluze toho, že má banka všechny čtyři stěny, tak byla dokonale zachována.

2000 kostýmů

♦Kostymérka Penny Rose se svým týmem přetvořila jeden celý ateliér o rozloze 1860 metrů čtverečních v ateliérech Village Roadshow Studios v Gold Coast v australském Queenslandu v kostymérský sklad, jenž obsahoval 2000 kostýmů, klobouků, bot a rekvizit, které byly všechny pečlivě seřazeny podle jmen postav, typů kostýmů, pohlaví a věku. Aby kostýmy působily patřičně obnošeným dojmem, použila Penny Rose se svým týmem celou řadu inovativních technik včetně toho, že kostýmy vložila do míchačky a zasypala je oblázky, opotřebovávala je pomocí struhadla na sýr a občas se neostýchala použít dokonce ani letlampu! Jediný kostým mořské čarodějky Shansy v podání Golshifteh Farahani vznikal celkem týden a pracovalo na něm dohromady 42 lidí 15 hodin denně.


Salazarova loď

Loď kapitána Salazara, které její autor, výtvarník Nigel Phelps přezdíval „zjizvený vyhazovač“, není ničím jiným než plovoucí španělskou pevností vybavenou střeleckými věžemi i opevněným můstkem. Na její palubě jsou umístěna otočná děla a paluby i vnější části lodi zdobí sochy rytířů ve středověké zbroji. Na poklopech dělových střílen se skví jako pochmurní hlídači ďábelské hlavy s rohu, jako by snad mohly nepřítele nebo piráty zastrašit více než loď samotná, nebo možná jako symbol kapitánova zkaženého srdce. Na palubě jsou rozmístěny také velké dřevěné sudy, které ovšem neslouží posádce jako zásobárna vody či vína, ale ztělesňují tu nejhorší možnou formu trestu pro zajatce. Ačkoliv je loď kapitána Salazara zamýšlena jako fiktivní výtvor, který nebere v potaz skutečnou námořní historii, dvouhlavého orla na hlavní plachtě si Phelps vypůjčil z historických návrhů lodí a děla na palubě na sobě mají španělskou královskou pečeť a každé z nich je zdobeno dvěma delfíny, klasickým motivem francouzských a španělských děl z 18. století.
Kvůli své komplikované masce prokletého kapitána Salazara strávil herec Javier Bardem na maskérském křesle každý den dvě až tři hodiny. Když ale došlo k proměně krásné Golshifteh Farahani v tajemnou mořskou čarodějku Shansu, musela zde strávit dokonce čtyři až pět hodin!

Javier Bardem

Černá perla

Vratidlo na Černé perle je stejné, které jsme měli možnost spatřit už na předchozích verzích této lodi v prvním, druhém a třetím filmu série, a je tak skutečným legendárním mořským vlkem! (Pro všechny suchozemské krysy podotýkáme, že vratidlo je mechanismus, na který se při otáčení navíjí provaz nebo lano, které tak pohybuje či zdvihá těžkým předmětem, například lodní kotvou.)

Španělský herec Juan Carlos Vellido je jediným oficiálně uvedeným hercem, který si ve dvou různých dílech série Piráti z Karibiku zahrál dvě odlišné postavy, protože byl k vidění jako španělský kapitán ve filmu Na vlnách podivna a nyní se ve snímku Salazarova pomsta objevuje v roli věrného pobočníka kapitána Salazara, Lesara.

Rekvizity

Předtím, než byla vytvořena finální verze vzácného deníku Cariny Smythové, jí předcházelo celkem 88 pracovních verzí. Jeho desky jsou z kůže a pro to, aby stránky deníku vypadaly jako velmi staré, bylo použito zajímavého postupu… byly namáčeny do kávy!
Láhev na rum kapitána Jacka Sparrowa skutečně pochází z Anglie 18. století. Naopak některé ze slunečníků, které jsou ve filmu k vidění, vyrobila drobná stará dáma v Brisbane, které táhne na osmdesát, jedna z posledních žijících osob na světě, které jsou takové slunečníky schopné vyrobit.

Poprava Jacka Sparrowa

V den natáčení „gagu“ s rotující gilotinou v rámci sekvence popravy napršelo v oblasti, kde stály dekorace městečka St. Martins několik centimetrů srážek. Aby bylo pro potřeby natáčení na zemi sucho, navezl sem štáb celkem 30 tun písku.

60 kamionů a 1400 km

Obří logistická operace pro potřeby natáčení na souostroví Whitsunday si vyžádala použití celkem 60 kamionů, které se musely vypravit na 1400 kilometrů dlouhou cestu ze základny v Gold Coast, aby následně podstoupily čtyřicetiminutovou cestu trajektem na Hamilton Island, jednu z natáčecích lokací, a poté další hodinu a půl dlouhou cestu lodí na další ostrovy, na kterých natáčení probíhalo.

Těžkosti s počasím

Když štáb filmu Salazarova pomsta natáčel na pláži Whitehaven Beach na ostrově Whitsunday Island, způsobilo zde neobvyklé počasí a nestandardní přílivové podmínky situaci, při které museli herci i členové štábu vyskakovat z přistávajících lodí podobně jako za nějaké vojenské invaze a brodit se po pás, po prsa a někdy i po krk (podle výšky dotyčného) vodou ve svém civilním oblečení. Nikdo z nich nečekal, že toho dne budou muset do práce plavat!
Poté, co bylo dokončeno 93 dní dlouhé natáčení v Austrálii se nad souostrovím Whitsunday, poslední natáčecí lokací filmu, usadila bouřková fronta, kvůli které byly zakázány veškeré lety z malého letiště na ostrově Hamilton Island. Více než 200 herců a členů štábu tak muselo podstoupit cestu lodí rozbouřenými vodami průlivu Whitsunday na australskou pevninu, odtud se nechat odvézt do více než dvě hodiny vzdáleného města Mackay a teprve odtud se letecky vydat ke svým domovům.

-red-
zdroj: Falcon/Disney © 2017