Zemřel Roger Moore, byl sedmkrát Bondem a stín agenta už nikdy nepřekročil

Kromě Seana Conneryho patřil Roger Moore rozhodně k nejviditelnějším představitelům Jamese Bonda. Naposledy si ho zahrál v roce 1985 a dá se říci, že nic důležitějšího pak už nikdy nenatočil. Slavný herec nyní podlehl rakovině. Agenta 007 si zahrál celkem sedmkrát.

Prvním film ve kterém se objevil byl příběh situovaný do Karibiku. Žít a nechat zemřít (1973) byl opět velmi úspěšný film a potvrdil fakt, který platí dodnes. Úspěch bondovských adaptací spočívá v tom, že postava Jamese Bonda je větší hvězdou než herec, který ho hraje. Ve filmu se tehdy jako Bond girl objevila Jane Seymour, kterou dnes známe jako seriálovou Doktorku Quinnovou.

Žít a nechat zemřít (1973)

O rok později následoval Muž se zlatou zbraní (1974). Původně se s tímto filmem počítalo v roce 1968 jako pokračováním filmu Žiješ jenom dvakrát. Jeho natáčení se předběžně naplánovalo v Kambodži. V roce 1967 ale vypukla občanská válka a film skončil na šest let v šuplíku.

Roger Moore a Maud Adams ve filmu Chobotnička (1983)

V roce 1977 následuje sníme Špion, který mě miloval. Desátá bondovka se začala připravovat v roce 1975, byl to také první film, který produkoval Albert R. Broccoli sám. Jeho dosavadní společník Harry Saltzman se zadlužil a prodal svůj podíl United Artists. Špion, který mě miloval měl kasovní úspěch, což udělalo producentům radost. Do té doby se totiž jednalo o jednoznačně nejdražší bondovku vůbec.

Špion, který mě miloval (1977)

Špion, který mě miloval (1977)

O dva roky později vešel do kin Roger Moore ve filmu Jen pro tvé oči (1981). Producenti tentokrát vrátili Bonda zpátky na zem a blíže k Flemmingově pojetí postavy.
Třináctá bondovka v řadě se jmenuje Chobotnička (1983) a vznikla podle nového autora bondovek George MacDonalda Frasera, autora románů o Flashmanovi.

Vyhlídka na vraždu (1985) znamenala konec 12 ti let Rogera Moora v roli nesmrtelného agenta. Poslední film s ním definuje směs humoru a akčnosti. Moorovo angažmá znamenalo pro agenta 007 zástupy nových fanoušků a upevnění Bonda jako kultovní postavy. O dva roky později přišel další Bond v řadě, Timothy Dalton.

Roger Moore zemřel v nedožitých devadesátinách. Hercovo úmrtí potvrdila jeho rodina, herec se léčil ve Švýcarsku.

-red-

Článek jsme oštítkovali takto: