Začal karlovarský festival – filmový svátek potrvá až do následující soboty

V západočeské lázeňské metropoli začal 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Umělecké oddělení letos vybíralo z 1700 snímků. Ve dvou nejsledovanějších soutěžních sekcích jsou i čeští zástupci. Festival zahájila ve Velkém sále hotelu Thermal velkolepá hororová show bratří Cabanů. Na ni navázal úvodní film, americká komedie Pěkně blbě. Před hotelem se zároveň konal filmový koncert za účasti hosta festivalu, skladatele filmové hudby Jamese Newtona Howarda.

Uma Thurman s Jiřím Bartoškou (foto: Film Servis Karlovy Vary)

Cenu prezidenta festivalu převzali na slavnostním zahájení američtí herci Uma Thurman a Casey Affleck. Herečka Uma Thurman osobně v neděli uvede oba díly kultovního snímku Kill Bill. “Je to zvláštní vidět celý život v takovém sestřihu na plátně, poprvé jsem točila v šestnácti. Ale za své nejlepší dílo považuju svoje děti,” řekla herečka při slavnostní chvíli.

Casey Affleck v neděli 2. července uvede ve Velkém sále hotelu Thermal společně s režisérem Davidem Lowerym a producenty Tobym Halbrooksem a Jamesem M. Johnstonem uvede projekci filmu Přízrak. “Je zvláštní, dívat se na sebe, když jsem byl mladý,” okomentoval sestřih podobně jako jeho slavná kolegyně.

James Newton Howard (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Třetím laureátem festivalové ceny byl světoznámý skladatel filmové hudby James Newton Howard. “Nebýt herců jako je Uma Thurman a Casey Affleck, tak bych žádnou práci neměl,” sdělil skladatel publiku ve Velkém sále hotelu Thermal.

V hlavní porotě letos zasednou německá herečka a scenáristka Anna Brüggemann, americká střihačka Sarah Flack, kolumbijský režisér Ciro Guerra, uznávaný producent a držitel Zlatého globu Michel Merkt, slovenský scenárista, producent a festivalový organizátor Štefan Uhrík.
Porota Na východ od západu má také zajímavé členy: novináře a filmaře Evroma Ersoye z Istanbulu, distributorku Cosimu Finkbeiner, gruzínskou režisérku a scenáristku Rusudan Glurjidze, běloruského festivalového organizátora Igora Soukmanova či českou producentku Karlu Stojákovu, která má na kontě filmy jako je Restart či Normal.

Umělecké oddělení prestižního českého festivalu letos vybíralo z více než 1700 filmů. I letos se v programu objeví čeští i slovenští zástupci. O Křišťálový globus v Hlavní soutěži se bude ucházet Václav Kadrnka s filmem Křižáček. Hlavní roli v něm ztvárnil Karel Roden. Debutant Josef Tuka zkusí štěstí v soutěži Na východ od západu s pulsujícím dramatem Absence blízkosti s Janou Plodkovou. Svého zástupce má i Slovensko – s filmem Čára přijede zkušený televizní režisér a herec Peter Bebjak.

Do Varů letos dorazí také Trudie Styler. Herečka, režisérka, producentka a také manželka Stinga založila Rainforest Foundation. Produkovala snímek American Honey a na letošním Berlinale se promítal její celovečerní režijní debut Obludárium. Svůj nový film Fortunata uvede ve Varech italská herečka Jasmine Trinca.

Herci Céline Sallette a Lambert Wilson osobně uvedou francouzský soutěžní snímek Korporace režiséra Nicolase Silhola.

Bohatá je jako vždycky také industry sekce. Rozšiřuje se spolupráce s významnými světovými filmovými periodiky jako je Variety, Hollywood Reporter, Screen a Wrap. Přijede i spousta zajímavých filmových novinářů jako třeba Leonard Maltin.

Letošní oceněné filmy budou ve Varech ke zhlédnutí o zakončovacím víkendu. Zároveň se trojice filmů v distribučním labelu KVIFF Distribution vydá do kin hned po festivalu. Samostatně budou snímky Pěkně blbě, Dvojitý milenec a Axolotl Overkill v kinech uvedeny i v běžné distribuci.

AC, DS

foto: Totalfilm.cz/Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s. © 2017