Cukrář uchvátil ve Varech diváky – aplaudovali tvůrcům ve stoje

Ti diváci, kteří mohli v úterý odpoledne sedět na světové premiéře filmu Cukrář (The Cakemaker), si nepochybně odnesli nezapomenutelný zážitek a mnoho spontánních emocí. Ty následovaly hned s prvními závěrečnými titulky snímku. Ještě přímo v sále vyvrcholily spontánním aplausem ve stoje, jakým Velký sál Thermalu neožívá příliš často. Karel Och k snímku před samotnou projekcí řekl, že se na něm při výběru s kolegy shodli jak zástupci z řad vyměklých rodičů, tak i mladých intelektuálů. Na pódiu se objevila velmi početná filmařská delegace zahrnující kromě izraelského režiséra a scénáristy Ofir Raul Graizera i hlavní dva představitele snímku. Těmi jsou mladý německý herec Tim Kalkhof a francouzsko-izraelská herečka Sarah Adler.

Cukrář (foto: KVIFF)

Snímek vypráví o cukráři z Berlína, kterého v jeho podniku čas od času navštěvuje jistý zákazník z Jeruzaléma. Ten do města přijíždí pracovně a nejsou to jen skvělé dezerty, které ho v cukrárně tolik zajímají. Při jedné z návštěv se Oren sblíží s cukrářem Thomasem a při každé další návštěvě Berlína tráví čas společně. Milostný poměr nabírá na intenzitě. Oren ale nešťastnou náhodou zemře doma v Izraeli a Thomas se to zprostředkovaně dozví. Po nějaké době se rozhodne pro cestu po stopách Orenovy manželky Anat a jejich jediného syna, které zná z milencova vyprávění. Anat vlastní v Jeruzalémě malou košer kavárnu. Vytížená a nic netušící Anat nabídne Thomasovi po jeho několika návštěvách práci v podobě výpomoci v kuchyni. Po čase začne Thomas pro kavárnu péct nejrůznější dobroty a kavárna se stane vyhlášenou právě díky Thomasově cukrářskému umu. Anat ale nemiluje jenom Thomasovu cukrařinu. Zároveň ale přichází čas, kdy v sobě najde odvahu odhalit některé tušené skutečnosti ohledně pracovních cest zesnulého manžela…

Jemné subtilní melodrama

První celovečerní snímek izraelského režiséra dokáže svým uměním postupně odhalovat bolavou minulost a nabízí divákovi možnost vnímat jemné nuance lásky v rámci neohraničené sexuální orientace. Cukrář coby jemné subtilní melodrama bravurně vypráví příběh o životních náhodách, údělech a vášni nejen mezi milenci. Je i o vášni gastronomické, která dovede tvořit mosty mezi kulturami. Herecké umění obou dvou hlavních představitelů je tu podmanivě jednoduché, čisté a přirozené. Diváka nechává dýchat společně se svými hrdiny a navíc dociluje přirozené jednoty, při které nehrozí, že by některá z postav mohla být považována za oběť někoho jiného.

 • Režie - 85%
  85
 • Scenář - 90%
  90
 • Herci - 100%
  100
 • Kamera - 80%
  80

Cukrář (2017)

Soutěžní snímek Cukrář patří k tomu nejlepšímu, co je letos ve Varech k vidění. Jednoduchá, ale přesná filmařina založená na dotaženém scenáři a skvělému výběru hlavních představitelů. Diváci to ocenili.

90 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary / Totalfilm.cz

Cukrář
The Cakemaker
Drama
Izrael / Německo, 2017, 104 min

Režie: Ofir Raul Graizer
Scénář: Ofir Raul Graizer
Kamera: Omri Aloni
Hudba: Dominique Charpentier
Hrají: Sarah Adler, Tim Kalkhof, Zohar Strauss, Stephanie Stremler

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.