Recenze | Pěkně blbě je mile kosmopolitní popcornový film

Zahajovacím filmem letošního ročníku karlovarského festivalu se stal snímek Pěkně blbě amerického režiséra Michaela Showaltera, který se věnuje i komediálnímu herectví. Samotný scénář filmu je dílem komika a scénáristy Kumaila Nanjianiho a jeho ženy Emily Gordon. Ti zde v podstatě převyprávěli svůj společný životní příběh. Česká kinodistribuce snímku začíná právě dnes.

Pěkně blbě (foto: Aerofilms)

Úvahy o vzniku filmu započalo setkání producenta a komika Judda Apatowa s Kumailem Nanjianim na jednom stand up comedy festivalu, kde se domluvili na spolupráci. Zanedlouho mu Nanjiani přednesl svůj životní příběh. Ten začal jedním večerním vystoupením v chicagském klubu. Tam na Kumaila z obecenstva v jisté chvíli začala kurážně pokřikovat jeho budoucí žena Emily a příběh, který v sobě nese určitou roztomilou nepravděpodobnost, mohl začít.

Pěkně blbě (foto: Aerofilms)

Kumail se svou ženou přináší upřímný a bezprostřední popis jejich společného začátku, ve kterém se ale záhy stane středobodem setkání komika s Emilynými rodiči. A není to právě představování za standardních podmínek! Kumailovi komplikuje život pakistánská tradice, kdy rodiče svému synovi vybírají nevěstu. On trpělivě absolvuje nekonečné množství domácích večeří, ke kterým se vždy zcela náhodou díky jeho matce nachomýtne některá pakistánská aspirantka na nevěstu. Jeho sbírka fotografií, které mu dívky přináší, je pečlivě uklizena v krabičce, a tu Emily objeví. Bohužel ve chvíli, kdy už má konečně pocit, že by chtěla začít vážný vztah a Kumail se jeví jako ten pravý.

Vývoj vztahu bílé Američanky – studentky psychologie a Pakistánce, který se živý jako stand-up komik, do toho občas jezdí pro Uber a nade vše miluje seriál Akta X zvládá neupadnout do klišé, které by nudilo a zprotivilo divákovi celý snímek. Tvůrcům se povedlo udržet si nadhled a určitou vypravěčskou lehkost, která svou bezprostředností dokáže mile vtáhnout do děje.

Jak už bylo řečeno, hlavní postavu si zahrál sám účastník a scenárista tohoto příběhu. Do role jeho partnerky byla obsazena herečka Zoe Kazan. Tahle sympatická rodačka z Kalifornie pochází ze slavné rodiny spisovatelů a divadelních režisérů. Ona sama se kromě herectví věnuje psaní, vymýšlí scénáře a zaměstnává ji i producentská činnost. V roli Emily je jako doma a já být skutečnou Emily, trochu bych na ni dokonce žárlila.

Pěkně blbě (foto: Aerofilms)

Ray Romano a Holy Hunter si ve snímku zahráli Emilyiny rodiče. Jsou velmi vtipnou dvojicí a podávají excelentní herecký výkon. Komický podtext filmu je příjemný a nenásilný. I když úplně nevěřím, že některé momenty v něm nejsou trošku uměle zesílené právě díky vypravěčské schopnosti autora. Ale co už…Právě to ho asi dělá tím, kým je.

 • Režie - 75%
  75
 • Scenář - 75%
  75
 • Kamera - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80

Pěkně blbě (USA, 2017)

Na festivalu Sundance film sklízel absolutní nadšení a obdiv. U nás to asi snímek roku nebude, ale film je to dobrý. Má v sobě laskavý situační humor. A za jeho nadstavbu se dá považovat i to, že vypráví o dvojici, která pochází ze dvou odlišných kultur. Díky tomu, a nebo i přesto, se stanou reálnými životními partnery, kteří se milují. Film dokonce dokáže diváky i trochu poučit o některých zvycích a reáliích Pakistánu. Líbit se bude podle mě všem napříč širokým diváckým spektrem. Celé je to prostě takové celkem mile americké a kosmopolitní a krabice sýrového popcornu se k tomu hodí.

75 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2017

Pěkně blbě
The Big Sick
Komedie / Romantický
USA, 2017, 119 min
Premiéra: 13. 7. 2017 Aerofilms

Režie: Michael Showalter
Scénář: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Kamera: Brian Burgoyne
Hudba: Michael Andrews
Hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Aidy Bryant, Bo Burnham, Adeel Akhtar, Linda Emond, Anupam Kher, Shenaz Treasury, Isabel Shill, Myra Turley, Andrew Pang

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.