Svěrák, Svěrák a Slavonice – hotový film se vrátil na místo natáčení (video)

“Svěrák, Svěrák a Slavonice”! – tak uvedl na slavonickém náměstí slavnostní předpremiéru herec Jan Tříska, který se po boku obou autorů a herečky Terezy Voříškové vrátil do místa, kde se film natáčel. Pohraniční historické město zažilo speciální projekci na náměstí pro místní i festivalové diváky filmového festivalu, který na místě právě probíhá.

Ještě předtím ale delegace k filmu vypustila za účasti novinářů symbolicky čtyři holuby. Ti hrají ve filmu v jedné ze scén významnou roli (na ukázku se můžete podívat níže)“Ten let je symbolický. Když doletí holuby do místa doletu šťastně, tak ten film snad přeletí šťastně celou republiku,” přál si na místě Zdeněk Svěrák.
Večer následovala slavnostní projekce filmu. “Ten film bude mít sice premiéru v Praze, ale ve svém křestním listu bude mít uvedeno, že byl poprvé slavnostně uveden ve Slavonicích. Děkuju vám,” řekl divákům před filmem Jan Svěrák.
Zvuk ani obraz nebyl sice při venkovní projekci ideální, ale i tak si diváci Svěrákovu novinku užili (reakce najdete na videu).

Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí.

-red-
foto/video: Totafilm/Bioscop © 2017