Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Recenze | Wind River je jako novodobý western pod sněhem víc než skvělý

Texaský rodák a herec Taylor Sheridan už svou scénáristickou šikovnost prokázal ve snímku Sicario: Nájemný vrah. Následoval scénář k filmu Za každou cenu a letos kromě svého scénáristického umu diváky přesvědčil i o režisérských schopnostech se snímkem Wind River. Z Cannes si za něj Sheridan odvezl Cenu za nejlepší režii. Film se promítal i v sekci Zvláštní uvedení v Karlových Varech a získal tam Cenu diváků.

Wind River (foto: Falcon)

Wind River je nehostinnou oblastí amerického Wyomingu, která se stala nedobrovolným místem života původních amerických obyvatel, tedy Indiánů. Snímek vychází ze skutečných událostí a předkládá v závěrečných titulcích i smutné konstatování o neexistujícím soupisu pohřešovaných indiánských žen.

Cory Lambert (Jeremy Renner) pracuje v rezervaci jako stopař a lovec škodné, která likviduje dobytek místních obyvatel. Při jedné ze svých výprav sněhem pokrytou krajinou narazí na tělo mladé znásilněné Indiánky. Pozná v ní dceru svého nejlepšího přítele (Gil Birmingham) a zároveň se v něm ozvou jeho staré jizvy způsobené ztrátou vlastní dcery. Případ přijíždí přímo z Las Vegas vyšetřit mladá a nezkušená agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Olsen). Šéf kmenové policie Ben (Graham Green) ji s Corym seznámí a ona ho vzápětí poprosí o pomoc s vyšetřováním vzhledem k jeho znalosti terénu a uzkým vazbám s místními.

Wind River (foto: Falcon)

Režisér ve svém příběhu velmi hezky zachází s postavami Coryho i Jane. Té je jako ženské hrdince dán prostor k osvědčení se v neznámém prostředí, kterému začne rozumět díky své přirozené citlivosti a také několika přehmatům, které ji rychle vrátí do reality. Zůstává sympaticky neovlivnitelná a tvrdá, přičemž dokáže těžit intuici. Cory to celé z uctivé vzdálenosti pozoruje a vyčkává až se dostane ke slovu.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Skvělá volba herců[/pullquote]Jeremy Renner byl tím, kdo byl do role Coryho přizván až měsíc před natáčením. Režisér nemohl mít v případě jeho výběru šťastnější ruku. Přátelský, přemýšlivý a citlivý člověk, kterým Renner je, jak se po letošních Varech zdá, i v reálném životě, své přednosti v roli jen zúročil. Renner nemusí dělat velká gesta proto, aby z něj divák cítil jeho herecký um a schopnost zabydlet se dokonale ve své roli, neboť jeho emoční inteligence je vysoká.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Skvělé umělecké i technické složky[/pullquote]Sheridan ve scénářích neplýtvá slovy. Také si umí ke spolupráci přizvat šikovné kolegy, jakými byl za kamerou Ben Richardson, jehož kameramanské oko jde po čistém a jednoduchém obrazu, který akcentuje drsnou krajinu snímku. O soundtrack, který přípomíná neutěšené kvílení větru nebo temné hlasy starých křivd se postaral Nick Cave s Warrenem Ellisem zcela bravurně.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 90%
  Scénář - 90%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 90%
  Kamera - 90%
 • 90%
  Hudba - 90%
90%

Wind River (2017)

Sheridan ve Wind River přichází s temným a koncentrovaným svědectvím o neutěšeném kusu země, kde je uplatňováno právo silnějšího. S upřímným respektem se snaží vyprávět příběh, který spadá do jeho pomyslné filmové trilogie, v níž se zabývá místy Spojených států, kde víc než jinde lidský život ztrácí hodnotu. Jeho novodobý western je ukrytý pod vrstvou těžkého sněhu. I když v něm o drsné přestřelky není nouze, nabízí toho mnohem víc právě díky komornějšímu způsobu zpracování. Vyžaduje od diváka mentální zralost. Jeho ambice nezačíná ani nekončí u siláckých řečí hlavních hrdinů. K dosažení výsledku dovede dojít úsporným způsobem a završit ho tichým a hloubavým dialogem. Za to se mu pomyslně klaním.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Totalfilm © 2017

Wind River
Krimi / Mysteriózní / Thriller / Akční
USA / Velká Británie / Kanada, 2017, 107 min
Premiéra: 28. 9. 2017 Falcon

Režie: Taylor Sheridan
Scénář: Taylor Sheridan
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Nick Cave, Warren Ellis
Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham, Kelsey Chow, Martin Sensmeier, Eric Lange, Mason D. Davis, Blake Robbins, Tara Karsian, James Jordan, Devin Hansen

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast