Alibi na klíč – komedie, která v Česku vyvolala soud

Nebývale startuje svou kinopouť ve čtvrtek francouzská komedie Alibi na klíč. Proč? Původně se totiž jmenovala Alibi na míru. Distributor filmu Bontonfilm ale musel těsně před premiérou změnit název. V Česku totiž existuje firma s totožným názvem a totožným předmětem činnosti. A ta si nepřála, aby film nesl tento název. “S ohledem na spor, který o název vedeme, a na předběžné opatření vydané Městským soudem v Praze jsme se rozhodli změnit název filmu na Alibi na klíč,” sdělil mluvčí Bontonfilmu Lukáš Vedral a dodává: “Spor považujeme za nesmyslný a proti předběžnému opatření podáme odvolání. Přesto chceme stávající rozhodnutí soudu respektovat.”

Komedie Alibi na klíč se ve Francii stala kasovním trhákem. Vypráví o firmě, která vymyslí a poskytne alibi na cokoliv, co chcete. Na fotbal místo na večeři s příbuznými? Ulejt se z práce? Aférka? Nevěra? Nebo mít prostě chvíli od všeho pokoj? Hrdinové z komedie Alibi na klíč všechno perfektně zařídí a nikdo nemá ani páru. Ale ouha! Věci se někdy umí zamotat. Greg, hlavní hrdina filmu a všech možných alibi, samotný bůh našich neřestí a tajemství, se zamiluje. Bezhlavě, samozřejmě. Vždyť jeho přítelkyně je krásná, sympatická, ve všech směrech úžasná a taky ho miluje. Nicméně nesnáší, když někdo lže, a tak Greg raději tají, co vlastně dělá a čím se jeho agentura zabývá. To je ale jenom začátek. Když se jde seznámit s rodiči své životní lásky, zjistí, že jejího tátu velmi dobře zná. Právě mu totiž připravil neprůstřelné krytí na víkendové zálety. Lavina šílených událostí, malérů a zvratů na sebe nenechá dlouho čekat. A jakmile jedna prekérní situace odezní, už je tu druhá… a třetí… a čtvrtá.

Tradice francouzských komedií plných gagů a neuvěřitelných situací sahá ke konci 60. let. V tehdejším Československu komedie s Louisem De Funésem, Belmondem a dalšími francouszkými hvězdami znamenaly svěží závan do tehdejší kinoprodukce. Ani Alibi na klíč se stavbou příběhu nijak zvlášť neliší od komediální kostry, která ve Francii funguje už řadu desítek let. Střídá totiž chytře napsané dialogy s gagy až nekorektními a tvoří tak zábavný mix, který by neměl divákovi nechat chvíli na výdech.

Recenze filmu ve čtvrtek

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2017