Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJDOJEMNĚJŠÍ ANIMÁK ROKU? UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER ROZZUM V DIVOČINĚ?

Česká televize zrestaurovala Radůze a Mahulenu s Janem Třískou – máme ukázku (video)

Po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde, se podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k film režiséra Petra Weigla Radúz a Mahulena v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou. Digitálně vyčištěnou verzi mohou aktuálně vidět diváci v kinech Světozor a královohradeckém Biu Central.

„Snímek Radúz a Mahulena je již třetím filmem, který byl digitálně restaurován metodikou DRA. Technologie nám umožnily restaurovat filmové dílo tak, aby se vzhled obrazu i zvuková složka co nejvíce přiblížily snímku v době jeho vzniku před šestačtyřiceti lety,“ popisuje digitální restaurátor z Akademie múzických umění Marek Jícha. Diváci Československé televize snímek poprvé viděli v premiéře 1. ledna 1971.

Pohádku Radúz a Mahulena restaurovala Akademie múzických umění v Praze v rámci výzkumného programu NAKI (národní kulturní identity) společně s Českou televizí. „Česká televize mimo jiné zapůjčila AMU filmové negativy a provedla více než sto padesát hodin trvající barevné korekce. Zhruba čtyři sta hodin nám pak zabralo elektronické čištění naskenovaného materiálu. Stejnou metodou se nyní dokončuje restaurování filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce,“ vysvětluje vedoucí obrazové a zvukové techniky České televize Jaroslav Sládek.

Takzvaná metodika DRA, kterou se snímek restauroval, získala letos v září certifikační osvědčení od Ministerstva kultury České republiky. Celý proces spočívá v rozdělení digitalizace na tři restaurátorské úkoly. „Nejprve dojde k historickému průzkumu a identifikaci nejvhodnějších a zároveň použitelných výchozích materiálů. Poté následuje čištění nečistot, škrábanců, doplnění poškozených částí filmu a celková obrazová a zvuková restaurátorská rekonstrukce snímku. Výsledky jsou pro nás důkazem, že autorizovaná digitalizace přináší nejen vynikající podobu snímku, ale rovněž velké finanční úspory,“ vysvětluje projektový manažer řešitelského týmu NAKI Ivo Mathé.

Díky spolupráci České televize s filmovou distribuční společností Aerofilms mohou digitálně restaurovaný příběh Radúz a Mahulena vidět diváci již dnes od 20:45 v pražském kině Světozor a v Hradci Králové v kině Bio Central v úterý 13. listopadu od 17:30.

-red-
zdroj: Karolína Blinková, Česká televize 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast