Recenze | Čára vás vezme na drsný výlet

Za svůj kriminální thriller o pašerácích ze slovensko-ukrajinských hranic, který herec a zejména režisér Peter Bebjak natočil pod názvem Čára si z letošního fetivalu ve Varech odvezl Cenu za Nejlepší režii. I když se Bebjak zabývá hodně i televizní tvorbou, je to už jeho čtvrtý celovečerní snímek (Meruňkový ostrov, Zlo, Čištič). O scénář se postaral mladičký Peter Balko a za kamerou stál Martin Žiaran, který pracoval i na českém snímku Učitelka Jana Hřebejka (v něm režisér Bebjak hrál). Vzhledem ke svým nezpochybnitelným kvalitám a také tématu bude film Čára letos za Slovenskou republiku vyslán na Oscary.

Čára (foto: Bontonfilm)

Snímek vypráví o Adamu Krajňákovi (Tomáš Maštalír), který se kromě svých tří dětí, ženy Alexandry (Zuzana Fialová) a ovdovělé matky (Emília Vašáryová) stará o chod organizované pašerácké skupiny. Ta obchoduje s cigaretami. S nově budouvanou hranicí Schengenského prostoru ale pomalu přichází doba nejistoty. Adam je ale zásadový a nechce se pouštět ve svých obchodech dál než je třeba, i přesto, že ho ponouká ukrajinská strana včele s Jonou (Eugen Libezňuk), nad nímž stojí Krull (Stanislav Boklan). Hladký průběh akcí zajišťuje zkorumpovaný slovenský policejní kapitán Peter (Andrej Hryc). Adamova strategie je ale zpochybněna ve chvíli, kdy se jedna z dodávek nepovede a problémy se na sebe začnou nabalovat jako nezastavitelná lavina.

Mafiánský příběh udržuje potřebné napětí po celou dobu stopáže a zároveň tam zůstává i prostor pro humorné momenty, které připoutají divákovu pozornost a dovedou ji udržet. Je tu logicky i prostor pro rozkrytí rodinné historie, která umožňuje leccos pochopit a mění pohled zejména na Adamovu matku Evu.

Čára (foto: Bontonfilm)

Tvůrcům se povedlo snímek okolorovat místním folklórem, který svědčí o divokosti tamějšího prostředí a nezpochybnitelné tvrdé povaze jeho obyvatel. Adam je vykreslen i jako osoba zranitelná, když divák sleduje jeho vášnivou lásku k rodině. Jeho představitel Tomáš Maštalír je skvěle úsporný ve svém herectví stejně jako dialogy ve snímku. Divákovi se stačí dívat a rozumí. To samé platí vlastně pro celý casting snímku, který je poskládán ze špičkových slovenských herců.

Čára (foto: Bontonfilm)

Děj doprovází hudba Slavomíra Solovice. Orchestrální muzika, kde dominuje cimbál, dodává jiskru i správným načasováním v ději. Stejně jako třeba i sekvence zpěvu nejstarší z Krajňákových dcer Lucie (Kristína Kanátová), která je sladkobolná a živočišná stejně jako kraj, kde se děj snímku odehrává.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70

Čára (2017)

Smutný obraz reality. A zároveň velmi plnokrevný slovenský thriller, který dokáže skvěle udržet divákovu pozornost. Zdá se že slovenská kinematografie v poslední době českou dohnala. Možná ji i v lecčems přeskočila...

70 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2017

Čára
Čiara
Krimi / Thriller / Drama
Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min
Premiéra: 26. 10. 2017 Bontonfilm

Režie: Peter Bebjak
Scénář: Peter Balko
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Slavomír Solovic
Hrají: Emília Vášáryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Milan Mikulčík, Eugen Libezniuk, Andrej Hryc, Stanislav Boklan, Kristína Kanátová, Rimma Zjubina, Filip Kaňkovský, Vanesa Antovská, Veronika Strapková, Michael Vrzal

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.