Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Thor: Ragnarok je třeskutě zábavný

Do světa komiksových adaptací Marvel se rádi vracíme. Především proto, že narozdíl od DC Comics nabízí studio pestrou škálu filmů a invence. Tým kolem producenta Kevina Feige má tah na branku a v podstatě vše, na co Marveláci sáhli, se mění ve zlato. Do kin právě přichází třetí Thor a na filmu je vidět, že se před jeho produkcí přemýšlelo a ladilo. Funguje to, je to opět skvělé a svěží.

Thor: Ragnarok (foto: Falcon)

Thor se vrací na Ásgard, kde už nějakou dobu vládne Loki. Ódin byl odsunut na Midgard a jen Loki ví, kde se nachází. Idylka, kterou si Thorův nezvedený bratr na Ásgardu vytvořil ale nemůže trvat věčně. Thor je zpátky a mezi dva bratry vstupuje ještě někdo třetí. Obávaná Hela, která má s nimi společného víc, než oba bratři tuší. Drsná bohyně smrti hodlá Ódina nahradit na ásgardském trůnu a chce si podrobit další světy. Armáda Ásgardu je ale proti ní a obyvatelé prchají. Je na Thorovi, aby zabránil novým pořádkům a postavil se nadcházejícímu Ragnaroku* i cynické bohyni.
(*konec světa, zánik bohů).

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Skvělá volba režiséra[/pullquote]Třetí Thorova sólovka dostala nového režiséra. Novozélanský herec a režisér Taika Waititi je mezi filmovými znalci znám jako zručný profesionál s obřím smyslem pro humor. Viděl jsem jeho dokonalou parodii o životě upírů Co děláme v temnotách a zamiloval si ho. Když se objevily první zvěsti o jeho režisérském angažmá, věřil jsem že to musí dopadnout dobře. A mám radost. Dopadlo to nad očekávání.
Waititi se neutrhl ze řetězu, do marveláckého světa přinesl velký kus sebe, ale stále dokázal zachovat atmosféru a přinést to, co fanoušci očekávají nejvíc. Staré známé postavy, progresivní nováčky a humor.

Thor: Ragnarok (foto: Falcon)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Zábava především[/pullquote]Thor má nyní mnohem blíž k velmi funkčním a oblíbeným Strážcům galaxie. Tohoto modelu se studio před lety trochu bálo, ale ukázalo se, že si ho diváci okamžitě zamilovali. Naopak konkurenční rádoby ultimátní temné projekty typu Batman vs. Superman úplně propadly.
Notná dávka humoru má v Ragnaroku své pevné místo a tvoří základní složku celého filmu. Už od prvních vteřin jsou na plátně slyšet ironické úsměšky, střídané skvěle natočenou akcí, řachandě okolo prvních minut v Ásgardu až po úvodní zjevení obávané Hely. Šlape to dokonale, Ragnarok nemá žádná hluchá místa, žádné zbytečné scény.

Tentokrát netrávíme skoro žádný čas na Midgardu (Zemi), ale na zvrácené planetě se šíleným velmistrem Jeffem Goldblumem coby místním diktátorem. Thor upadá do otroctví a ocitne se jako superhrdinský gladiátor v aréně. Tam ho čeká překvapení, které všichni znáte z traileru. Notnou část filmu se vlastně náš hromovládce snaží z planety uniknout, aby zabránil rozpínavosti Hely.

Thor: Ragnarok (foto: Falcon)

Chris Hemsworth jako titulní hrdina dozná ve svém novém filmu značných vizuálních změn. A nemluvím jen o kratších vlasech. Hádejte, kdo mu je ostříhá…
Tom Hidleston je stejně slizký a proradný jako obvykle, ale žezlo Lokiho zlounství tady s přehledem převzala Cate Blanchett. Na jejím výkonu je hodně znát, že si roli extrémně užívala. Není to ta klasická ultimátní padouška, jakých najdeme v jiných filmech tucty. I ona vládne zvráceným smyslem pro humor a používá mimiku. Má tu několik úšklebků a ženských povzdechů, které mne hodně pobavily.
Jedinou výtku mám k postavě Valkýry (Tessa Thompson). Tahle celkem sympatická a cynická alkoholička to má ve filmu skvěle rozjeté, ale v jednu chvíli hodně rychle otočí a původní sympatie ztrácí.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Skvělý soundtrack[/pullquote]Waititi přináší i vlastní vizuální pohled na svět, při respektu nastavených linek z dřívějška. Velký akcent kladl také na lehce osmdesátkový soundtrack plný syntezátorů, který s obrazem i dynamikou skvěle koresponduje. Nemluvě o tom, kdy zazní Immigrant song od Led Zeppelin. Dokonalá Thorova hymna v kombinaci s našláplou akcí působí mrazení v zátylku a potvrzuje, že stará klasika má v marveláckých adaptacích své místo.

Někdo novému Thorovi vyčítá příliš velké rozvolnění. Já ne. Pomalu se blíží první kapitola Avengers: Infinity War (květen 2018), kde neočekáváme převahu humorných linek a únorový Black Panther taky nevypadá na velkou řachandu. Vážnost a megalomanská akce nás tedy čekají vrchovatě a mezičlánek ve formě odlehčeného souboje Thora a Hely přichází v této chvíli vhod.

Dabing: Český dabing je nadstandardní, Jan Maxián jako obvykle v hlavní roli, nechybí Lumír Olšovský jako Loki. Martina Preissová neubírá nic na původním vyznění Hely a odvádí také velmi dobrý výkon. Ivan Trojan k Jeffu Goldblumovi sedne naprosto skvěle.

 • 90%
  Režie - 90%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 95%
  Herci - 95%
 • 90%
  Kamera - 90%
 • 90%
  Vizuál - 90%
 • 80%
  Střih - 80%
 • 95%
  Hudba - 95%
90%

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok nezklame fanoušky MCU a zároveň díky režisérovi popouští uzdy a opouští mantinely předchozích filmů. Díky režisérovi dostává divák svěžejší dávku ásgardského světa při zachování špičkové vizuality a respektu.

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Marvel Studios © 2017

Thor: Ragnarok
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2017, 130 min
Premiéra: 26. října 2017 Falcon

Režie: Taika Waititi
Předloha: Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Idris Elba, Anthony Hopkins, Cate Blanchett, Tessa Thompson, Jeff Goldblum, Karl Urban, Zachary Levi, Ray Stevenson, Benedict Cumberbatch, Tadanobu Asano, Taika Waititi, Clancy Brown, Lou Ferrigno, Stan Lee, Rachel House, Rob Mayes, Sam Neill, Matt Damon

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast