Udělte diváckou cenu a vyhrajte výlet do Berlína na Evropské filmové ceny!

Každoročně vyhlašuje Evropská filmová akademie (EFA) Diváckou cenu EFA People´s Choice Award. Diváci napříč Evropou mají možnost hlasovat pro svoje evropské filmové favority. Letos jich je devět a jde o pestrý žánrový i mezinárodní výběr. Pokud se zaregistrujete, budete to třeba právě vy, kdo vyhraje výlet do Berlína na jubilejní 30. ročník Evropských filmových cen. A pro které filmy můžete až do konce října hlasovat? Evropské filmové ceny se budou udílet 9. prosince.

Volání Netvora: Příběh života
(Monster Calls)

Příběh podle knižního bestselleru vypráví o dvanáctiletém chlapci Conorovi, který se vyrovnává se smrtí své matky únikem do světa pohádek. Conor musí trávit čas se svou nepříliš sympatickou babičkou (Sigourney Weaver). Navštěvuje jednu z britských škol, kde se každý den musí potýkat s akademickým nezájmem a šikanou za strany spolužáků. Protože Conorův otec (Toby Kebbell) se odstěhoval do tisíce mil vzdálené Ameriky, prahne chlapec po někom, kdo by ho vedl.Hlasuj teď!

Dítě Bridget Jonesové
(Bridget Jones´s Baby)

Bridget se vrátila. Mark Darcy se vrátil! A navíc je tu ještě někdo další. A neví se kdo je otec, protože holka se nám spustila neplánovaně s oběma skoro zároveň. Ano, Bridget čeká dítě a ani ona sama neví s kým. Jak seriózní právník Mark Darcy, tak úspěšný provozovatel internetové seznamky Jack Quant se sice k situaci postaví jako praví chlapi, odhodlaní s Bridget a jejím potomkem vytvořit spořádanou rodinu, to ovšem netuší, že jejich šance na otcovství je přesně padesátiprocentní. Jak se blíží termín porodu, Bridget cítí, že bude muset s pravdou ven a hlavně že si bude muset vybrat, komu bude její dítě říkat „tatínku”.Hlasuj teď!

Fantastická zvířata a kde je najít
(Fantastic Beasts And Where To Find Them)

Další příběh ze světa J. K. Rowlingové byl jeden z nejočekávanějších filmů loňska. Co na tom, že se odehrává před narozením Harryho Pottera. Z Londýna se přesouváme do New Yorku za Mlokem Scamanderem, abychom fascinovaně sledovali, jak zachraňuje kouzelné tvory a brání se všudy přítomnému zlu.Hlasuj teď!

Frantz

Film uznávaného franocouzského tvůrce Francoise Ozona měli v Česku možnost vidět zatím jen diváci Febiofestu, do běžné distribuce se zatím nedostal. Odehrává se v Německu na jaře po konci první světové války. Anna chodí každý den na hrob svého snoubence Frantze a žije u jeho rodičů. Společně truchlí nad ztrátou jediného syna a životní lásky. Do městečka přijíždí tajemný francouzský mladík Adrien. Jeho přítomnost rozpoutá silné emoce. Převážně černobílé historické drama je svébytným remakem méně známého protiválečného snímku Ernsta Lubitsche Muž, kterého jsem zabil z roku 1932.Hlasuj teď!

Zkouška dospělosti
(Graduation)

Skvělé konverzační drama o lékaři a občanovi malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou.Hlasuj teď!

Šíleně šťastná
(La pazza gioia)

Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství. Obě ženy jsou pacientkami v moderní, ale střežené psychiatrické klinice a postupně se mezi nimi vyvine silné přátelství. Společně pak z léčebny utečou a snaží se ve světě venku během své bláznivé cesty najít štěstí, které obě ztratily…Hlasuj teď!

Vor den Morgenröte

Roky exilu v životě Stefana Zweiga, jednoho z nejčtenějších německých autorů své doby, mezi Buenos Aires, New York a Brazílií. Jako židovský intelektuál se Zweig snaží najít správný postoj k událostem v nacistickém Německu, zatímco hledá domov v novém světě. V Česku se film zatím neuváděl.Hlasuj teď!

Komuna
Kollektivet

Thomas Vinterberg zasadil svůj film Komuna do poloviny 70. let, do prostředí akademického společenství na předměstí Kodaně. Hrdiny filmu jsou Erik (Ulrich Thomsen), Anna (Trine Dyrnholm) a jejich dcera Freja (Martha Sofie Wallstrøm Hansen), kteří začnou uskutečňovat svůj sen o autentické komuně plné vzájemnosti a radovánek. Idea láskyplného a rodinného společenství pod střechou Erikova domu se ale začne rozpadat, když se do domu přistěhuje jeho milenka. Přežije ideál střet s realitou?Hlasuj teď!

Druhá strana naděje
(Toivon tuolla puolen)

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustit svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu.Hlasuj teď!

-red-
zdroj: European Film Academy e.V.