Nepřehlédněte

Diváky na Festivalu francouzských filmů nejvíc zaujal Django

Film Django nejvíce zaujal publikum v sekci Soutěž – Výběr české kritiky 20. ročníku Festivalu francouzského filmu. Čeští filmoví novináři vybrali do soutěže devět titulů z filmů dosud neuvedených na český trh. Film režiséra Etienna Comara zvolil Tomáš Pilát z Českého rozhlasu Vltava.

Django (foto: Festival francouzského filmu)

Film Django je o muzikantovi. A taky o hudbě a její síle, která ovšem není bezbřehá a neochrání úplně před vším. Kulisy filmu tvoří temné dějinné události během druhé světové války ve Francii. A samozřejmě spousta muziky. Té, kterou u nás máme rádi, a které se říká gypsy swing nebo gypsy jazz. Hlavní postavou filmu je skutečně existující hudební génius, kytarista a komponista Django Reinhardt. U nás je málo známý, a tak je moc dobře, že si ho můžeme připomenout alespoň prostřednictvím filmu. Navíc – skvělá muzika, i když je provázena válečnými hrůzami, nezarmoutí. A jistě potěší i výkon Redy Kateba v hlavní roli,” popisuje Tomáš Pilát vítězný snímek.

Těsně za vítězným filmem Django se umístil snímek Pán a paní Adelmanovi režiséra Nicolase Bedose. Film vybral Pierre Urban z Rádia 1. Třetí místo v divácké soutěži patří filmu Nicolase Silhola Korporace. Film vybrala Zuzana Kopečková z České televize.

Soutěžní sekci Výběr české kritiky podpořila francouzská společnost TV5MONDE, která věnuje finanční podporu na uvedení vítězného snímku do české distribuce. Jubilejní dvacátý ročník Festivalu francouzského filmu v České republice představil ve spolupráci s českými distributory šestnáct filmů, které budou po skončení festivalu uvedeny do běžné kinodistribuce.

Na 20. ročník Festivalu francouzského filmu dorazila delegace tvůrců a filmových profesionálů z Francie a osobně uvedla projekce svých filmů. Francouzská herečka Catherine Frot společně s režisérem Martinem Provostem představili v české předpremiéře svůj celovečerní film Polibek od Beatrice. Režisér Jacques Doillon uvedl svůj poslední film Rodin. Svůj nový snímek Gauguin přijel do Prahy uvést režisér Eduard Deluc. Festival zahájil prezident UniFrance  Serge Toubiana.

Festival uvedl 57 filmů během 168 projekcí.

-red-
zdroj: G. Zajícová