Nepřehlédněte

První dojmy | Nová a skvělá Vražda v Orient expresu

Do kin zamíří tento čtvrtek jeden z nejslavnějších případů slavného Hercula Poirota. Kenneth Branagh se pustil do adaptace jedné z nejprodávanějších knih slavné Agathy Christie Vražda v Orient expresu. Dal si záležet nejen na vizuálu a atmosféře, ale i hvězdném obsazení. Verze z roku 2017 si v ničem nezadá se starou známou klasikou z roku 1974. Branaghova pocta spisovatelce má v obsazení jenom samé hvězdy. Přes Johnnyho Deppa, Michelle Pfeiffer, Judi Dench, Willema Daffoea až k baletní hvězdě Sergeji Poluninovi.

Pochopitelně, že dnešní filmová řeč se výrazně liší od té z roku 1974. Na zpracování klasické detektivky se podepsala potřeba zpřístupnit ji také mladšímu a zmlsanějšímu divákovi. Na výsledném vizuálu je vidět, že film nestál pár dolarů a kamera v kombinaci s atmosférou doby a záběry na nádhernou krajinu dělá svoje. Vše by ale nefungovalo tak dobře, kdyby neměl Branagh za zády dobrý scénář. Je až podivuhodné, jaký má autor filmového přepisu Michael Green záběr. Letos je podepsán pod Loganem, Blade Runnerem 2049 a právě Vraždou v Orient expresu.

Vražda v Orient expresu (foto: CinemArt)

Postavy zůstaly skvěle prokreslené, tak jako v knižní předloze či srovnávaném oscarovém filmu. Televizní zpracování s Davidem Suchetem (2010) nelze počítat. Branaghovo dílo je úplně někde jinde. Sám režisér si zahrál titulní roli a fanoušci mu (vychovaní nenápadností Suchetova Poirota) vyčítají extrémně nápadný knírek. Je to ale nespravedlivé. Branagh se totiž jako jediný drží původní představy Agathy Christie. Ta Poirotův knír popsala jako “obří”.

Nejen obřím knírem ale Branagh obdařil nového Poirota. Slavný Belgičan tu předvádí i obří emoce. Je to bodrý chlapík, který ale se všemi jedná velmi přímo. Režisér a představitel hlavní role se rozhodně nerozhodl jít proti předloze nebo předchozím zpracováním. Je to poctivý film, evidentně dělaný s láskou ke klasice.

Celá recenze ve středu

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2017