Recenze | Madam služebná – pohádka, která vás rozesměje

Francouzská režisérka Amanda Sthers zatím natočila jenom dva celovečerní filmy. Ten první před osmi lety a u nás se nepromítal. Ten druhý letos. Jmenuje se Madam služebná a v uplynulých dnech se u nás promítal na Festivalu francouzského filmu. Od tohoto čtvrtka je tato dramedie v českých kinech.

Madam služebná (foto: Bohemia MP)

Snímek Madam služebná vypráví o bohaté americké rodince, která sestává ze zlatokopky Anne (Toni Collete), Boba (Harvey Keitel) a jejich dvou dětí, které pro děj nejsou nijak podstatné, krom toho, že je na nich vidět, jak moc mají rády služebnou Marii (Rossy de Palma) a ona zase je. Mnohem zajímavější postava je Bobův syn Michael z prvního manželství, který má svou nevlastní matku Anne naprosto přečtenou a nenechá si ujít žádnou příležitost, při které by ji mohl trochu provokovat. Anne a Bob právě tráví nějaký čas v Paříži a chystají se u sebe tam uspořádat honosnou večeři pro své bohaté přátele. Na ni neohlášeně dorazí i Bobův syn Michael a rázem se má u stolu sejít třináct lidí. Anne je ale pověrčivá, a tak k večeři na poslední chvíli přizve i služebnou Mariu, která má předstírat, že je Anneina španělská přítelkyně. Maria z toho sice skoro omdlévá a snaží se zuby nehty z nápadu své madam vyvléknout, ale marně. A tak se ocitne se na oné prominentní večeři, kde se seznámí s anglickým aristokratem Davidem (Michael Smiley), a její osobní pohádka může začít…

Režisérka si pro svou moderní verzi Popelky vybrala do role Anne australskou herečku Toni Colette, kterou mám osobně moc ráda, i když snímky s ní u nás nejsou moc k vidění. Mimochodem, vždycky když ji vidím, vybaví se mi Ivana Chýlková a Cate Blanchet v jednom. Colette mě bavila třeba ve filmu Malá Miss Sunshine (2006) a nebo když propůjčila hlas Mary Daisy Dinkle v animovaném snímku Mary a Max (2009). Je mi blízký její smysl pro humor a stejně tak i to, že se v herectví nebojí žádné stylizace. Je doma v pestré škále charakterů. V Madame služebné si užívá roli manipulativní, věčně nespokojené a manýry prorostlé „posh“ paničky. Skvěle jí sekunduje španělská herečka Rossy de Palma v roli služebné Marii. De Palmu kdysi pro plátno objevil Pedro Almodóvar a díky její výrazné tváři a komediálnímu talentu je pokaždé nepřehlédnutelná a nezapomenutelná.

Madam služebná (foto: Bohemia MP)

Naštěstí Madam služebná není prvoplánový flák, co diváka ubyje svou naivitou a předvídatelností. Je to s humorem a nadhledem vymodelovaný příběh inspirovaný onou zmiňovanou pohádkou, který vás rozesměje a ve kterém budete rádi sledovat dvě hlavní ženské figury. Zkousnete pak i trochu směšně působící gesta Harveyho Keitela, který si jako dobrák a rošťák v jedné osobě ostentativně chytá svých spánků pokaždé, když mu situace začne přerůstat přes hlavu.

Madam služebná (foto: Bohemia MP)

Kamera snímku je čistá a příjemná, soundtrack osvěžuje. Fajn je, že i když se story odehrává v Paříži, upustila režisérka od nudného ukazování notoricky známých míst města na Seině. Z technického hlediska mě potěšila i stopáž filmu a stejně tak i otevřený konec příběhu, díky němuž z příběhu opadá make-up nereálna.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera - 65%
  65
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 65%
  65

Madam služebná (2017)

Běžte se na film podívat. Dejte si popcorn a užijte si na plátně trochu ženské podlosti, zasněte se nebo si škodolibě utahujte z nespokojené a vlastním očím nevěřící Anne stejně jako to dělá Michael.

70 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bohemia MP © 2017

Madam služebná
Komedie / Drama
Francie, 2017, 90 min
Premiéra: 30. 11. 2017 Bohemia MP

Režie: Amanda Sthers
Scénář: Amanda Sthers
Kamera: Régis Blondeau
Hudba: Matthieu Gonet
Hrají: Toni Collette, Harvey Keitel, Michael Smiley, Joséphine de La Baume, Rossy de Palma, Brendan Patricks, Sonia Rolland, Stanislas Merhar, Christian Abart

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.