Nepřehlédněte

Hmyz Jana Švankmajera má trailer – do kin jde v únoru

Významný český tvůrce Jan Švankmajer, který točí velmi originální a vizuálně poutavé filmy (Lekce Faust, Spiklenci slasti) pošle v únoru do kin svůj nový film Hmyz. Snímek na motivy hry bratří Čapků Ze života hmyzu dnes představil trailer.

Režisér sám ke vzniku filmu říká: “O čem tedy je? Já nevím. Prostě jsem napsal scénář, tak jak to ze mne lezlo, na jeden zátah, jako se píší automatické texty. Bez racionální nebo morální kontroly. Jen tak se vyvarujete mesianistickému pokušení velkých umělců lidstvo napravovat, vylepšovat, poučovat, varovat a podobně. Nejde to. Přečtěte si Freuda. Jedinou adekvátní a smysluplnou odpovědí na surovost života je cynismus fantasie, jak by řekl jeden český prokletý básník.”

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer vystudoval AMU (obor loutkářské scénografie a režie). V Laterně Magice si poprvé ověřil některé filmové postupy včetně filmových triků. V roce 1964 natáčí svůj první film v Krátkém filmu Praha. Tvůrčí mnohostrannost Jana Švankmajera se však vymyká hranicím filmu. Autor je činný v oblasti samostatného výtvarného projevu, jemuž se věnuje od konce padesátých let.

V hlavních rolích se představí Jan Budař, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Norbert Lichý, Kamila Magálová a Ivana Uhlířová. V kinech film uvidíme od 19. února.

-red-
foto/video: CinemArt © 2018

%d blogerům se to líbí: