Oscarovým nominacím vévodí Tvář vody, Dunkerk a Tři billboardy (přehled)

V úterý odpoledne našeho času byly Americkou filmovou akademií oznámeny nominace na letošní výroční ceny, známé pod prestižní značkou Oscar. Nejvíc želízek v ohni (13) má film Tvář vody (The Shape of Water) režiséra Guillerma Del Tora, následován válečným spektáklem Christophera Nolana Dunkerk (Dunkirk) s 8 nominacemi. 7 šancí na nejprestižnější filmovou cenu má komediální drama Tři billboardy kousek za Ebbingem. V technických kategoriích bodovaly hlavně filmy Blade Runner 2049, Star Wars: Poslední z Jediů nebo Baby Driver. Bez šancí nezůstala ani disneyovka Kráska a zvíře. Úplně naprázdno vyšel krimi thriller Wind River, kterému novináři předpovídali slibné šance.

Nominace 90. ročníku Cen americké filmové akademie za rok 2017

Nejlepší film

DEJ MI SVÉ JMÉNO
Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges a Marco Morabito
NEJTEMNĚJŠÍ HODINA
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten aDouglas Urbanski
DUNKERK
Emma Thomas a Christopher Nolan, Producers
UTEČ
Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. a Jordan Peele
LADY BIRD
Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill
NIT Z PŘÍZRAKŮ
JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi
AKTA PENTAGON: SKRYTÁ VÁLKA
Amy Pascal, Steven Spielberg aKristie Macosko Krieger
TVÁŘ VODY
Guillermo del Toro a J. Miles DalE
TŘI BILLBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM
Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh

Nejlepší režie

Dunkerk
Christopher Nolan
Uteč
Jordan Peele
Lady Bird
Greta Gerwig
Nit z přízraků
Paul Thomas Anderson
Tvář vody
Guillermo del Toro

Herec v hlavní roli

TIMOTHÉE CHALAMET
Dej mi své jméno
DANIEL DAY-LEWIS
Nit z přízraků
DANIEL KALUUYA
Uteč
GARY OLDMAN
Nejtemnější hodina
DENZEL WASHINGTON
Roman J. Israel, Esq.

Herec ve vedlejší roli

WILLEM DAFOE
The Florida Project
WOODY HARRELSON
Tři billboardy kousek za Ebbingem
RICHARD JENKINS
Tvář vody
CHRISTOPHER PLUMMER
Všechny prachy světa
SAM ROCKWELL
Tři billboardy kousek za Ebbingem

Herečka v hlavní roli

SALLY HAWKINS
Tvář vody
FRANCES MCDORMAND
Tři billboardy kousek za Ebbingem
MARGOT ROBBIE
Já, Tonya
SAOIRSE RONAN
Lady Bird
MERYL STREEP
Akta Pentagon: Skrytá válka

Herečka ve vedlejší roli

MARY J. BLIGE
Mudbound
ALLISON JANNEY
Já, Tonya
LESLEY MANVILLE
Nit z přízraků
LAURIE METCALF
Lady Bird
OCTAVIA SPENCER
Tvář vody

Nejlepší animovaný film

Mimi šéf
Tom McGrath and Ramsey Naito
The Breadwinner
Nora Twomey and Anthony Leo
Coco
Lee Unkrich and Darla K. Anderson
Ferdinand
Carlos Saldanha
S láskou, Vincent
Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Nejlepší neanglicky mluvený film

Fantastická žena
Chile
The Insult
Libanon
Nemilovaní
Rusko
O těle a duši
Maďarsko
Čtverec
Švédsko

Nejlepší kamera

Blade Runner 2049
Roger A. Deakins
Nejtemnější hodina
Bruno Delbonnel
Dunkerk
Hoyte van Hoytema
Mudbound
Rachel Morrison
Tvář vody
Dan Laustsen

Nejlepší adaptovaný scénář

Dej mi své jméno
Screenplay by James Ivory
The Disaster Artist
Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan: Wolverine
Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
Velká hra
Written for the screen by Aaron Sorkin
Mudbound
Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Nejlepší originální scénář

Pěkně blbě
Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Uteč
Written by Jordan Peele
Lady Bird
Written by Greta Gerwig
Tvář vody
Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
Tři billboardy kousek za Ebbingem
Written by Martin McDonagh

Nejlepší kostýmy

Kráska a zvíře
Jacqueline Durran
Nejtemnější hodina
Jacqueline Durran
Nit z přízraků
Mark Bridges
Tvář vody
Luis Sequeira
Victoria a Abdul
Consolata Boyle

Nejlepší střih

Baby Driver
Paul Machliss and Jonathan Amos
Dinkerk
Lee Smith
Já, Tonya
Tatiana S. Riegel
Tvář vody
Sidney Wolinsky
Tři billboardy kousek za Ebbingem

Nejlepší masky

Nejtemnější hodina
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
Victoria a Abdul
Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder
Arjen Tuiten

Nejlepší hudba

Dunkerk
Hans Zimmer
Nit z přízraků
Jonny Greenwood
Tvář vody
Alexandre Desplat
Star Wars: Poslední z Jediů
John Williams
Tři billboardy kousek za Ebbingem
Carter Burwell

Nejlepší píseň

MIGHTY RIVER
z filmu Mudbound; Hudba a text: Mary J. Blige, Raphael Saadiq a Taura Stinson
MYSTERY OF LOVE
z filmu Dej mi své jméno; Hudba a text: Sufjan Stevens
REMEMBER ME
z filmu Coco; Hudba a text: Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez
STAND UP FOR SOMETHING
z filmu Marshall; Hudba: Diane Warren; Text: Lonnie R. Lynn a Diane Warren
THIS IS ME
z filmu Největší showman; Hudba a text by Benj Pasek a Justin Paul

Nejlepší výprava

Kráska a zvíře
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
Blade Runner 2049
Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
Nejtemnější hodina
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
Dunkerk
Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Tvář vody
Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Nejlepší střih zvuku

Baby Driver
Julian Slater
Blade Runner 2049
Mark Mangini and Theo Green
Dunkerk
Richard King and Alex Gibson
Tvář vody
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
Star Wars: Poslední z Jediů
Matthew Wood and Ren Klyce

Nejlepší mix zvuku

Baby Driver
Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
Blade Runner 2049
Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
Dunkerk
Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
Tvář vody
Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
Star Wars: Poslední z Jediů
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Nejlepší vizuální efekty

Blade Runner 2049
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
Strážci galaxie vol.2
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
Kong: Ostrov lebek
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
Star Wars: Poslední z Jediů
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
Válka o planetu opic
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Nejlepší dokument

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL
Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
FACES PLACES
Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
ICARUS
Bryan Fogel and Dan Cogan
LAST MEN IN ALEPPO
Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
STRONG ISLAND
Yance Ford and Joslyn Barnes

Nejlepší dokument (krátkometrážní)

EDITH+EDDIE
Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405
Frank Stiefel
HEROIN(E)
Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
KNIFE SKILLS
Thomas Lennon
TRAFFIC STOP
Kate Davis and David Heilbroner

Nejlepší krátký animovaný film

DEAR BASKETBALL
Glen Keane and Kobe Bryant
GARDEN PARTY
Victor Caire and Gabriel Grapperon
LOU
Dave Mullins and Dana Murray
NEGATIVE SPACE
Max Porter and Ru Kuwahata
REVOLTING RHYMES
Jakob Schuh and Jan Lachauer

Nejlepší krátký hraný film

NOMINEES
DEKALB ELEMENTARY
Reed Van Dyk
THE ELEVEN O’CLOCK
Derin Seale and Josh Lawson
MY NEPHEW EMMETT
Kevin Wilson, Jr.
THE SILENT CHILD
Chris Overton and Rachel Shenton
WATU WOTE/ALL OF US
Katja Benrath and Tobias Rosen

  1. […] Starší článekOscarovým nominacím vévodí Tvář vody, Dunkerk a Tři billboardy (přehled) […]

Comments are closed.

%d blogerům se to líbí: