První dojmy | Vzteklina je dalším úspěšným posunem ČT ke Quality TV

Česká televize se snaží. A některé dramatické projekty poslední doby mají jednoznačný punc kvality. Režisér Tomáš Bařina má za sebou Román pro muže a první díl populární komedie Bobule. V nové kriminální sérii Vzteklina dokazuje, že má cit pro atmosféru a stavbu napětí. První díl nové minisérie má premiéru dnes večer na ČT1.

Vzteklina (foto: ČT)

Kryštof Hádek tady hraje virologa, který přišel do zapadlé šumavské vesnice zjišťovat, co způsobilo nákazu. Přichází ale do atmosféry strachu, protože těsně předtím se v lese stala dvojnásobná brutální vražda. V podezření je jeden z obyvatel vesnice.

K dispozici jsem měl sice jen první díl, nicméně zcela jednoznačně musím ocenit originalitu a z technických profesí krom scenáristy a režiséra ještě dramaturga. Je příjemné vědět, že existují v Česku ještě funkční filmařské týmy, které vyprodukují něco, co dává nějaký smysl. U Vztekliny je překvapující kvalita pilotního dílu. Ty jsou obecně vnímány u seriálu spíše jako otvíráky, které mnohdy představují postavy v dlouhé expozici. Dokáží tak některé diváky odradit od sledování následujících dílů. To u Vztekliny nehrozí.

Vzteklina (foto: ČT)

Skvělé filmařské řemeslo

Od začátku režisér buduje napětí. Narozdíl od jednoho z nejlepších konkurenčních projektů (Pustina) se tu najde i místo pro náznak vtipu, což je v tom marastu a temné atmosféře osvěžující.
Co ale musím na nové minisérii ČT především ocenit je skvělé filmařské řemeslo. Má výtečnou kameru, originální záběrování i nepřepálenou postprodukci, která podporuje genia loci použitých lokací. Velká televize a HD vysílání dává v tomto případě velký smysl.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 75%
  75
 • Kamera, vizuál - 90%
  90
 • Herci - 80%
  80
 • Střih - 80%
  80

Vzteklina (ČT, 2018)

Mimořádně skvěle a filmařsky čistě natočená minisérie. Silný první díl slibuje zajímavě rozvíjející se zápletku.

80 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2017

Vzteklina (foto: ČT)

Vzteklina (minisérie ČT)
Krimi / Thriller
Česko, 2018, 6×56 min
Režie: Tomáš Bařina
Scénář: Jan Stehlík
Kamera: Pavel Berkovič
Hudba: Karel Havlíček
Premiéra: 10. 1. 2018 ČT1

Hrají: Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Jan Vlasák, Igor Bareš, Filip Čapka, Leoš Noha, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš, Gabriela Heclová, Eva Nosálková-Leinweberová, Štefan Capko, Ihor Krotovych, Hana Igonda Ševčíková, Petra Jindrová, Ivan Sochor, Miroslav Hanuš, Václav Helšus, Lukáš Melník, Anežka Rusevová, Pavel Skřípal, Jana Šulcová, Marie Jarošová, Jan Mazák, Ctirad Götz, Jana Janěková ml., Ladislav Trojan, Jana Epikaridis, Zdeněk Pecháček, Adéla Petřeková, Denny Ratajský, Karel Polišenský, Jindřich Hrdý, Iva Baumanová, Patrik Gega, Martin Bareš, Boris Búrik, Tereza Hladíková, Anton Čamaj, Roberta Pracná, Petr Vorel, Bohumil Krutiš, František Čejka, Jan Novotný, Jiří Štrébl, Jana Matiášková, Rostislav Pastorek, Hana Štádlerová, Gabriela Zoubková, Matěj Černý, Michal Zimula, Narine Hakobyan, Jakub Šorm, Matouš Moudrý, Pavel Trávníček, Petr Motloch, Libor Jeník, Sofie Hogenová, Lukáš Hogen, Zdeňka Vorlíčková, Patrik Markes, Martin Havelka, Jakub Štěpán, Petr Volek, Marek Dienstl, Petr Stach, Ján Sedal, Roman Slovák, Tereza Léblová, Stanislav Hyžík, Tomáš Tobola, Martin Hub, Pavel Krátký, Jindřich Klaus, Vojtěch Havelka, Miroslav Lhotka, David Lištván, David Mottl, Magdaléna Zelenková, Radka Fidlerová, Jan Fiala, František Mitáš, Jiří Havel, Radek Rubáš, Vojtěch Hříbek, Eliza Roth, Alfons Duška, Petr Franěk, Sofie Hoblová, Sebastian Hobl, Zdeněk Mucha, Zdenka Procházková, Denisa Barešová, Ivan Shvedoff, Markéta Martiníková, Jiří Ployhar ml., Matěj Pohořálek, Jan Kalina, Ivo Novák, Miroslav Chýle, Lucie Domesová, Jana Eva Račková, Martin Schneider, Ivo Zubatý, Petr Mráz, Jiří Basl, Miroslav Švéda, Petr Konvalinka, Magdaléna Chrzová

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.