Nepřehlédněte

Začíná oslava íránského filmu – potrvá do neděle

Reprezentativní výběr z íránské kinematografie nabízí už posedmé Festival íránského filmu. Začíná dnes večer v Praze, kde potrvá až do neděle 14. ledna. Od 16. do 17. ledna se festival přesune do Brna a od 18. do 20. ledna do Bratislavy. Tento ročník opět přinese to nejzajímavější z íránské filmové tvorby v tradičních sekcích, jako jsou Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky, přichází ale i s novinkami. Vybrali jsme pro vás 5 titulů, které byste letos v rámci festivalu rozhodně neměli minout.

Prostá událost

Festivalová sekce Průkopníci představí dva klenoty íránské kinematografie. Jedním z nich je snímek Prostá událost (Sohrab Shahid Saless) z roku 1974. Snímek patří mezi zásadní díla íránské nové vlny a v České republice se bude promítat vůbec poprvé, a to v restaurované a upravené podobě. Vypráví příběh chlapce, který se pere se životem ve smyčce bez konce a smyslu.

K vidění bude také jeden z nejlepších íránských filmů o Íránů, Íráncích a jejich pojetí tradic O Elly. Skupina dávných přátel se vydává na výlet ke Kaspickému moři a v souladu s tradicí vhazuje před cestou peníze do schránky. Může ale být jejich návrat opravdu šťastný, když někteří z výletníků s sebou vezou i nevyřčené tajemství? A jak ovlivní bezstarostnou náladu zmizení mladé vychovatelky Elly? Civilně pojatý snímek, kladoucí důraz na současnou mladou generaci, probouzí otázky individuální i vzájemné zodpovědnosti a viny.

Duet je debutantským celovečerním filmem režiséra Navida Daneshe. Vypráví o setkání dvou bývalých milenců, jejichž současná manželství se poté značnou otřásat v základech. Skvostně vystavěný snímek okouzlí každého cinefila.

Nothingwood je režisérským debutem francouzské rozhlasové zpravodajky Soniy Kronlund, který si získal diváky i kritiky na loňském festivalu v Cannes. Natočila portrét proslulého afghánského režiséra, herce, producenta a distributora Šalina Shaheena, který se našel v inspiraci bollywoodským filmem. Divoký, veselý a dojemný zážitek.

Snímek Soy Nero režiséra Rafi Pitts je strhujícím vyprávěním o hledání identity a naděje jednoho z nejosobitějších představitelů íránského filmu, který se svými díly získal ocenění na velkých evropských festivalech.

-red-
foto/video: Festival íránského filmu 

%d blogerům se to líbí: