Recenze | Tvář vody není pro každého

Guillermo Del Toro zůstává i nadále režisérem, který je schopný dokonalé imaginace. Podobně jako třeba Tim Burton dokáže skvěle navodit atmosféru a podepsat se na plátno velmi dobře čitelným rukopisem. Tvář vody má na kontě 13 nominací na Oscara. Mohlo by se tak zdát, že je milostná fantasy novinka vrcholem Del Torovy kariéry. Nemyslím si to. Ve Tváři vody je několik problematických míst, které nejnovější režisérův autorský projekt z takových soudů určitě diskvalifikují. Přestože akademici si to asi nemyslí, jsem si tím osobně velmi jistý.

Tvář vody (foto: CinemArt)

Pohádka, fantasy, thriller či horor. Všechny tyhle žánry míchá příběh uklízečky, která se zamiluje do záhadného obojživelného tvora, kterého drží v tajné laboratoři CIA v časech studené války. Faktem je, že erotika z příběhu uklízečky a obojživelné nestvůry možná sálá víc než z celé série Padesát odstínů, otázkou je, kteří diváci tomuhle zvláštnímu vztahu budou otevření. Del Toro vztah ústřední dvojice líčí velmi citlivě. Někteří (včetně mé kolegyně, viz v boxu níže) se ale nedokážou přes razantní vizualitu netvora propojit se zamilovanou netradiční dvojicí.

Co ale režisér přes, podle mne, sporný a místy tak trochu na efekt napsaný scénář stále umí, je akcent na mimořádně poutavé a dokonalé filmové obrazy. Má to opět skvělou kameru i hudbu. Feeling noirových filmů celkovému snovému efektu jenom pomáhá.

Nezastíraná inspirace

Pochopitelně, že Del Toro nezastírá inspiraci v různých filmových postupech i dílech z minulosti. Ostatně na krku má čerstvě žalobu z plagiátorství. Nicméně u nepoučeného diváka nebo diváka, který nezná Del Torovo dílo jako takové může film působit poměrně zmateně. A ačkoliv jsem mluvil o sporném scénáři, jeho problém netkví v tom, že by byl špatně napsaný. Spíš v tom, že v divákovi vidí takřka akademického partnera. A to se v případě takových filmů často nevyplácí.

Tvář vody (foto: CinemArt)

Pohled kolegyně
Violentní scény s Michaelem Shanonem, který je pro mě herec s velkým “H”, mi nechutně kroutily žaludkem, stejně jako obludná nestvůra napůl Avatar napůl jihoamerický lezec. A čtenář promine, bylo mi místy až fyzicky špatně. Naopak oceňuju vtipnou masturbační scénu z vany. Nepochopitelné množství nominací na Oscara je mi záhadou a Tvář vody považuji osobně za průměr.
Dagmar Šimková

Tvář vody (foto: CinemArt)

Nejsilnější podobnost tu najdeme asi s Del Torovým nejslavnějším filmem, kterým je bezesporu Faunův Labyrint. Nádherné, snové a klidné obrazy střídají scény plné násilí či bezvýchodnosti. To je ale záměr, který režisérovi nelze vyčítat. V každém případě je to ale další hřebíček do rakvičky mainstreamového zájmu.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Kamera, vizuál - 80%
  80
 • Herci - 80%
  80

Tvář vody (2017)

Tvář vody je ale v každém případě inspirativní snímek pro přemýšlivé a senzitivní diváky, excelentně filmařsky natočený. Pro jeho komplexní pochopení ale režisér vyžaduje po divákovi trochu víc, než by měl.

70 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2017, 2018

Tvář vody
The Shape of Water
Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor
USA, 2017, 123 min
Premiéra: 15. 2. 2018 CinemArt

Režie: Guillermo del Toro
Scénář: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer, Lauren Lee Smith, Nick Searcy, Cyndy Day, Stewart Arnott, David Hewlett, Nigel Bennett, Martin Roach, John Kapelos, Morgan Kelly, Dru Viergever, Wendy Lyon, Dan Lett, Madison Ferguson, Marvin Kaye

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.