Začalo Berlinale – v programu je český film i dokument – Menzel dostane cenu

Na čtyři stovky filmových titulů připravilo do svého programu letošní Berlinale. Desetidenní áčkový festival začal v hlavním městě Německa právě dnes. Témata jsou jasná: migrace nebo sexuální obtěžování. Na Zlatého medvěda si v hlavní soutěži činí zálusk 19 snímků. I v hlavní soutěži najdeme českou produkční stopu (film Touch Me Not). Světovou premiéru bude mít na festivalu slovensko-český film Tlumočník i česko-chorvatský dokument Až přijde válka. Porotě předsedá německý režisér Tom Tykwer.

Úvodním filmem je animovaná novinka Wese Andersona Psí ostrov, která se chystá brzy také do české distribuce (10. 5. bude mít českou premiéru na třeboňském Anifilmu).

Očekávaným snímkem je letos rozhodně zpracování jedné z nejtragičtějších událostí naší doby, který rekonstruuje hromadnou vraždu mládeže na norském ostrově Utöya. Film Utöya 22. července natočil režisér Erik Poppe.

Utöya 22. července

Novinku má na festivalu Steven Soderbergh – film Nezdravá (Unsane) je psychothriller o ženě zavřené na psychiatrii. Zajímavým filmem mude určitě i Damsel s Miou Wasikovskou.

O rumunském soutěžním snímku Nedotýkej se mne (Touch Me Not) jsme mluvili na začátku. Je natočen v koprodukci s Českem.

Česko-chorvatský dokument Až přijde válka režiséra Jana Geberta se stal vůbec prvním titulem z originální produkce HBO Europe, který bude uveden na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v sekci Panorama Dokumente. Film vypráví o vzniku paramilitární skupiny, jež rekrutuje stovky mladých mužů s cílem vytvořit model totalitního systému založeného na izolaci a strachu, čímž se dotýká otázek nacionalismu, síly jednotlivce a manipulace, v současnosti velmi aktuálních témat.

V pátek 23. února Berlinale uvede světovou premiéru slovensko-českého snímku Tlumočník, ve kterém hraje spolu s Peterem Schimonischekem právě Jiří Menzel. Tomu udělí festival cenu Kamera Berlinale.
Film Tlumočník natočil slovenský režisér Martin Šulík v česko-slovensko-rakouské koprodukci.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt © 2018