Recenze | Rooney Mara zrozená pro Máří Magdalénu

Máří Magdalenu režíroval Garth Davis, který v roce 2016 natočil snímek Lion. Byl to jeho celovečerní debut a udělal s ním díru do světa. Jinak se tenhle rodák z australského Brisbane věnoval ve své dosavadní kariéře hlavně natáčení reklam a televizních seriálů. Originální scénář k jeho novince napsala Philippa Goslett. Ta je spoluautorkou scénáře ke snímku Jak balit holky na mejdanech, který mohli diváci vidět na loňském ročníku karlovarského festivalu (s Elle Faning v hlavní roli). Byl to skutečně absolutně bizarní, ale zároveň dost zábavný film, který připomínal výlet na nějakou hodně jinou planetu.

Máří Magdaléna (foto: CinemArt)

V Máří Magdaleně ale zůstaneme na Zemi, i když je to příběh především spirituálního charakteru. Vracíme se o téměř dva tisíce let zpátky do doby, kdy se v rybářské vesnici Magdala snažili z Marie Magdalské vypudit ďábla. Dívka totiž byla svá víc, než se tehdy nosilo. Navíc jí bylo už dávno přes dvacet let a ještě stále byla svobodná a bezdětná. Záchranou se jí stal až Ježíš Nazaretský, který procházel přes její vesnici, aby společně se svými druhy hlásal své myšlenky. Marie v něm spatřila svou záchranu a jako jediná žena se s ním rozhodla putovat do Jeruzaléma, kde jeho život smrtelníka skončil.

Filmové rozjímání

Zdá se, že pro režiséra Davise je víra v životě hodně důležitá. Soudím tak z výběru témat jeho celovečerních filmů. Jestli v případě Liona téma víry začalo bobtnat, tak v případě Marie Magdaleny je to už jistota. Rozhodl se vyprávět příběh ženy, které nechyběla kuráž, dokázala bezpodmínečně milovat a také soucítit. Navíc se mu povedlo trefit se ještě do doby, kdy je síla ženy a ženského rozhodnutí omílána na veřejnosti jako už dlouho ne.
Davis si z pozice režiséra nedal ve snímku za úkol diváka poučovat a vysvětlovat proč a jak. Vypráví příběh, který má ambice stát se malou duchovní cestou i pro samotného diváka. Diváka se ale nesnaží omráčit nějakým nadpřirozenem. Touží po tom, aby jeho postavy zůstaly lidmi a příběh je vedl svým tempem k rozjímání.

Máří Magdaléna (foto: CinemArt)

Hlavní role ztvárnili Rooney Mara a Joaquin Phoenix. Rooney Mara se pro roli Marie narodila. Nedovedu si představit lepší výběr a lépe psychicky naladěnou osobnost na svou postavu. Marii propůjčila svou inteligenci i laskavost a dovede naprosto s přehledem sekundovat Phoenixovi v roli Ježíše. Jen si říkám, jestli už Phoenix na roli třiatřicetiletého Mesiáše není trochu starý a neměl zvolit trochu jemnější verzi Ježíšovy prezentace než jakou nakonec na plátně předvádí.

Máří Magdaléna (foto: CinemArt)

Krásný vizuál

Povedená kamera, krásné kompozice scén i přírodní scenérie snímku potěší oko i duši. Zvláštní je ale střih, který na mě působil trochu kostrbatě. Máří Magdaléna rozhodně není film, který by měl fungovat jako hollywoodský trhák. Je to film, na který se musí koukat srdcem, ale současně bych v příběhu přivítala víc prostoru pro hlavní postavu, když už snímek nese její jméno. Rooney Mara by si to stoprocentně zasloužila.

Máří Magdaléna (foto: CinemArt)

Jeden z posledních soundtracků Jóhansnssona

Potíž tohoto příběhu se nakonec schovává v tom, že neopustí rovinu vyprávění příběhu vnímavé feministky. Režisér je tomuhle stylu absolutně nakloněn a možná okouzlen hereckými schopnostmi a osobností Rooney Mara (což tedy máme zcela stejně).
Hudbu ke snímku složil nedávno zesnulý Islanďan Jóhann Jóhannsson. S velkým citem, porozuměním a vkusem jeho práci sekundovala islandská cellistka Hildur Gudnadótir.
Každopádně kostýmy na tomhle filmu byly tou nejlevnější položkou. Nehledejte v tom víc než jen praktické konstatování, které přichází z úst někoho, kdo si dokáže vážit nápadů a práce druhých.

Máří Magdaléna (foto: CinemArt)

Na závěr snímku se tvůrci rozhodli připojit několik faktů o Marii Magdaléně, které popisují vnímání její osoby po dvě tisíciletí. Teprve v roce 2016 byla totiž prohlášena za apoštolku apoštolů a zbavena nálepky prostitutky, za kterou byla prohlášena téměř šest set let po svém narození. Davis touží její pověst svým vyprávěním rehabilitovat. Volí sice cestu, která zaměstnává spíš srdce diváka, ale i tak se neobejdete bez určitých znalostí.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 75%
  75
 • Herci - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70

Máří Magdaléna (2018)

Příběh o víře nemá žádné časové omezení, otázkou ale je, zda v zemi plné ateistů najde dostatek diváků. Doufám, že ano.

70 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz

foto/video: CinemArt © 2018

Máří Magdaléna
Mary Magdalene
Drama / Historický
Velká Británie / USA / Austrálie, 2018, 120 min
Premiéra: 22. 3. 2018 CinemArt

Režie: Garth Davis
Scénář: Philippa Goslett
Kamera: Greig Fraser
Hudba: Jóhann Jóhannsson, Hildur Guðnadóttir
Hrají: Rooney Mara, Joaquin Phoenix, Chiwetel Ejiofor, Tahar Rahim, Tawfeek Barhom, Shira Haas, Uri Gavriel, Hadas Yaron, Zohar Strauss, Tsahi Halevi, Michael Moshonov, Charles Babalola

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.