Nepřehlédněte

Finále Plzeň ocenilo Čáru, Trpaslíka, Spravedlnost a Nic jako dřív

V Plzni dnes večer vyvrocholil 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Soutěžní přehlídka filmové, televizní a internetové tvorby i letos ocenila ty nejlepší snímky cenou Zlatý ledňáček. Oproti předchozím ročníkům však jedna soška přibyla. Historicky poprvé o ni bojovaly i studentské snímky do 40 min. Mimo to své ceny předaly i studentské poroty Západočeské univerzity.

O vítězích rozhodovaly čtyři mezinárodní odborné poroty, které hodnotily dohromady 51 soutěžních snímků. Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila porota dramatu Čára režiséra Petera Bebjaka. Zlatého ledňáčka za Nejlepší dokumentární film získal snímek Nic jako dřív od režisérů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše.

Vítězem Nejlepšího televizního a internetového projektu v kategorii cyklická tvorba je komediální seriál Trpaslík, v režii Jana Prušinovského. Ocenění za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii necyklická tvorba si odnesl snímek Spravedlnost, režiséra Petera Bebjaka. Zmiňovaná novinka, tedy cena pro studentský počin, zamířila k režisérovi snímku Bo Hai, Džuanu Duongovi.

Spravedlnost (foto: ČT)

„Finále Plzeň je pohodový festival, který nejenže spojuje lidi, ale umožňuje divákovi snadný přístup k filmům i filmovým profesionálům. Hodnotit filmy na festivalu je pro každou porotu velmi nelehký úkol. Každý autor má jedinečnou vizi a porotce takové vize může jen těžko srovnat,“ říká Tomasz Wasilewski, polský filmový scénárista a režisér, držitel Stříbrného medvěda z Berlinále za snímek Spojené státy lásky a předseda mezinárodní festivalové poroty. Na dotaz, jak hodnotí rozdíly mezi českými a polskými filmy, odpověděl: „Zásadním rozdílem je český smysl pro humor. Polské kino je temnější a těžší. I když český film pojednává o problémech, dělá to s lehkostí a humorem, a to jej dělá světově jedinečným.“

Režisér a předseda poroty Tomasz Wasilewski

Nestatutární ceny udělily soutěžním filmům také poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. V kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si studentské ocenění odnáší drama Pátá loď v režii Ivety Grófové. V kategorii Nejlepší dokumentární film pak cenu získal snímek Těžká duše režiséra Marka Šulíka. Z televizních projektů v kategorii Nejlepší televizní a internetový projekt – cyklická tvorba u studentů zvítězil historický seriál 1890 v režii Petera Begányiho. Cenu za Nejlepší televizní a internetový projekt – necyklická tvorba studenti udělili snímku Spravedlnost od režiséra Petera Bebjaka.

13 800 návštěvníků

„Po loňském jubilejním ročníku jsme cítili, že ,laťka´ byla nastavena velmi vysoko. Jsem proto ráda, že i letos zní z řad návštěvníků, filmových profesionálů i partnerů slova chvály a uznání. Počasí letošního ročníku hodně přálo open air kinu s živou hudbou v sadech před Měšťanskou besedou a atmosféra festivalových večerů v centru města byla opravdu nezapomenutelná,“ zhodnotila letošní 31. ročník ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a dodala: „Festival přivítal 13 800 návštěvníků. Jsem ráda, že se nám podařilo filmovou nabídkou i doprovodným programem oslovit zase o něco více lidí než loni.“

Moderátorskou dvojici, která plzeňské návštěvníky celým festivalem provázela, tvořili Jan Cina a Petr Vančura. Svého úkolu se zhostili s humorem sobě vlastním a jednoznačně dostáli letošnímu mottu a na grande Finále Plzeň byli ve formě.

32. ročník festivalu Finále Plzeň se uskuteční od 18. do 23. dubna 2019.

VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2018:

Statutární ceny – Mezinárodní porota
Cena Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film
Čára | Peter Bebjak
Cena Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film
Nic jako dřív | Klára Tasovská, Lukáš Kokeš
Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Trpaslík | Jan Prušinovský
Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „necyklická tvorba“
Spravedlnost | Peter Bebjak
Cena Zlatý ledňáček za nejlepší studentský krátkometrážní film
Bo Hai | Džuan Duong

Nestatutární ceny – studentská porota Západočeské univerzity
Cena studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film
Pátá loď | Iveta Grófová
Cena studentské poroty za nejlepší dokumentární film
Těžká duše | Marek Šulík
Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii “cyklická tvorba”
1890 | Peter Begányi
Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii “necyklická tvorba”
Spravedlnost | Peter Bebjak
Cenu Film friendly region udělují společně Czech Film Commission, CzechTourism a Asociace producentů v audiovizi regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím. Letos byla jako nejúspěšnější vyhodnocena Filmová kancelář Ústeckého kraje.

-red-
zdroj: M. Dostálová

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.