Nepřehlédněte

Plodková bude v Plzni s diváky diskutovat o mateřské lásce

Film Absence blízkosti měl sice distribuční premiéru loni na podzim, ale stále putuje po českých i zahraničních festivalech. Autorský projekt absolventa FAMU Josefa Tuky nabízí netypické téma. Zamýšlí se nad odcizením ve vztazích a mateřskou láskou. Snímek je uváděn na právě probíhajícím Finále Plzeň. Loni také soutěžil v sekci Na východ od západu na karlovarském festivalu.

Jana Plodková hraje čerstvou matku Hedviku. Ta si ještě nedokázala přes značné osobní vztahové a existenční peripetie najít vztah ke své vlastní dceři Adélce. Vlastně nemá dobré vztahy skoro s nikým. Se svojí matkou, otcem dítěte i exmilencem. Jedinou dobrou duší kolem ní je, zdá se, přítel její matky a kamarádka z práce. Hedvika se nachází v obtížné životní situaci, přijde o bydlení, existenční jistotu a na čas se musí přestěhovat k matce, ke které zrovna blízko nemá. Možná ale nastává čas smíření, především ale se sebou samou. Hedvika nachází deníky svého zesnulého otce a začíná chápat, co je vlastně skutečná rodina a co znamená rodičovská láska.

Na Tukově práci jsou nejzajímavější jeho inscenační schopnosti. Dokáže dokonale postavit scénu, vystavět situaci a dát tomu všemu nadstandardní filmařské oko – velmi kvalitní filmařské řemeslo. To je zásadní ingredience, která českým filmům v posledních letech znatelně chybí.

V neděli 22. dubna proběhne po projekci (13:30) diskuze o citlivém tématu filmu s režisérem Josefem Tukou a herečkou Janou Plodkovou.