Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Do Třeboně se sjedou animátoři z celého světa – Anifilm začne v úterý

Letošní tradiční svátek animovaného filmu začne už za méně než týden. Od 1. do 6.května se na Anifilm do jihočeské Třeboně sjedou animátoři z celého světa. Diváci festivalu se mohou těšit na soutěžní filmy, ale i soutěž počítačových her, programy věnované 3D animaci, nejrůznější retrospektivy, dílny, filmové semináře, programy pro děti, výstavy, koncerty a také na setkání se zajímavými tvůrci.

Letošní Anifilm zahájí nový loutkový celovečerní film Psí ostrov režiséra Wese Andersona. Snímek uvedou jeho dva tvůrci a režisérovi dlouholetí spolupracovníci. Budou to švýcarský animátor Elie Chapuis a spoluproducent Ben Adler z Francie. Oba pak zasednou také ve festivalových porotách.

Hostem festivalu bude také polská režisérka Dorota Kobiela, jejíž celovečerní film S láskou Vincent je zároveň soutěžním snímkem. V Třeboni jeho tvůrkyně představí unikátní techniku, diky níž s pomocí 66 960 originálních olejomaleb ve filmu ožily malby Vincenta van Gogha i sám jejich autor.

Tématem letošního doprovodného filmového programu bude 3D animace. Jeho program festival přichystal ve spolupráci s britskou kurátorkou Aylish Wood, která o tomto fenoménu bude také přednášet. K této nejnovější animační technice pozval Anifilm také mnoho významných autorů. Do Třeboně přijedou uznávaní specialisté Faiyaz Jafri z USA nebo Kanaďan Chris Landreth, který získal Oscara za film Ryan. Do Třeboně zavítá také jeden z oceňovaného tria snímku Job, Joris a Mariake. Revoluční film Hnus i přístup k němu přijede z Německa představit Nikita Diakur.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Návštěva z Pixaru[/pullquote]Zasvěcený pohled na 3D techniku i nahlédnutí pod pokličku snad nejslavnější 3D animátorské dílny nabídne animátor Rich Quade, který pracoval v Pixar Animation Studios. Podílel se na přelomových filmech jako je Toy Story: Příběh hraček, Úžasňákovi nebo Příšerky s.r.o. V Pixaru pracovala i další letošní porotkyně Anifilmu Robin Cooper, která jako art direktorka pracovala například na filmech Hledá se Nemo nebo Wall-E.

-red-
zdroj: P. Slavík, G. Zajícová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast