Zemřel režisér Juraj Herz, autor Spalovače mrtvol

Ve věku 83 let zemřel v neděli známý český režisér Juraj Herz. K jeho nejznámějším snímkům patří Spalovač mrtvol se skvělou hereckou kreací Rudolfa Hrušínského nebo Petrolejové lampy s Ivou Janžurovou. Proslavila ho také výtvarně i atmosféricky výrazná adaptace známé klasiky Kráska a zvíře, pojmenovaná Panna a netvor s Ivou Studénkovou v hlavní roli.

Juraj Herz s Ivou Janžurovou (foto: archiv)

Na kontě má i komedii Holky z porcelánu. Přestože šlo o objednávku Barrandova na dělnickou komedii, dokázal z toho režisér vyjít se ctí a natočil nezapomenutelnou komedii s několika excelentními hereckými výkony a dobrým scénářem. Oblíbené je i drama o manželské dvojici, která přijde o dítě Den pro mou lásku. V Krkonoších natočil také často reprízovanou komediální krimi s Dagmar Veškrnovou Holka na zabití. Z novějších snímků stojí za to připomenout Habermannův mlýn z roku 2010.

Spalovač mrtvol (foto: archiv)

Herz točil i v zahraničí. Pro francouzskou televizi například dvě epizody seriálu Maigret. Točil také v Německu. Režisér byl pro svou výraznou fyziognomii a schopnosti často obsazován jako herec do filmů svých kolegů.

-red-