Anifilm v pátek (tipy a festivalové vteřiny)

Pátek otevírá tradičně silný festivalový víkend. V Třeboni se včera odpoledne přehnalo krupobití a noční lijáky s hromobitím osvěžily město. Předpověď počasí ale nasvědčuje tomu, že se během dne vyčasí a čeká nás krásný a slunečný festivalový víkend plný animace.

V 10:00 vyrazte do Světozoru na soutěžní snímek Velký zlý lišák a jiné povídky. Velký zlý lišák je jednou z mnoha jedinečných zvířecích postav, se kterými se v tomto veselém snímku potkáme. Ne všechna zvířátka jsou navíc taková, jaká se na první pohled zdají být, lišáka nevyjímaje. Ve třech příbězích se divákům představí herecký ansámbl obyvatel farmy i lesa, kteří se nám rozhodli přehrát svá nezapomenutelná dobrodružství.

Ve 12:00 tamtéž můžete zhlédnout milníky světové 3D animace. Výběr obsahuje první filmy studia Pixar, ale i avantgardnější polohy ve filmu The Little Death (Malá smrt) společnosti
Symbolics Graphics nebo kultovní začátky světoznámé veverky studia Blue Sky. Výběr se dále zaměřuje na filmy autorské, známější i méně známé. Snímky, které ve své době zaznamenaly enormní úspěchy na mezinárodní festivalové scéně.

V loutkovém divadle bude od 13.30 k vidění nejnovější počin Jana Švankmajera Hmyz. „Hra Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář jen tuto misantropii prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm. Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny,“ uvádí o filmu sám autor Jan Švankmajer.

Vaší pozornosti by rozhodně neměl uniknout workshop Bena Adlera a Elieho Chapuise Making of Psí ostrov. Koná se ve 13.30 ve Schwarzenberském sále. Včerejší odpolední program Elieho Chapuise o filmu Můj život Cuketky měl velký úspěch.

V Divadle J. K. Tyla pak následně v 19 hodin můžete letošní zahajovací film Psí ostrov vidět. Po opravdu Fantastickém panu Lišákovi se, k radosti všech milovníků animace, Wes Anderson opět vrátil k loutkovému filmu. Rozvíjí v něm příběh z futuristického Japonska, kde propukla záhadná psí chřipka.

Ve 21.30 se pak ve Světozoru promítá další soutěžní snímek Kočičí Popelka. V Neapoli, v zátoce města proslulého kulturním dědictvím i hordami odpadu a sociálními problémy kotví parník Megaride vizionáře Vittoria Basileho. Ten by z města pod Vesuvem rád vytvořil vzkvétající centrum vědy a pokroku. Zaslepen filantropickými představami však opomene úklady, které ho stojí pohádkové jmění i život. Jeho jediná dcera Mia tak zůstává napospas maceše Angelice, jejímu proradnému milenci Salvatorovi a šesti nevlastním sourozencům.

Dnes večer už by se promítání na Masarykově náměstí mělo uskutečnit. Na programu je Coco, letošní oscarový vítěz v kategorii animovaný film.

-red-
foto/video: CinemArt, Anifilm, Totalfilm, Falcon, Eva Kořínková (foto) © 2018