Nepřehlédněte

53. MFF KV – Mama Brasil – příběh plný temperamentu a barev (recenze)

Nádherný snímek plný temperamentu a barev jedné semknuté rodiny z předměstí Rio de Janeira se promítá na právě probíhajícím festivalu ve Varech v nesoutěžní sekci Horizonty. Do českých kin přijde film Mama Brasil hned po jeho skončení jako jeden ze tří snímků KVIFF Distribution. Film na letošním Sundance získal Velkou cenu poroty za nejlepší hraný snímek. A myslím, že zcela po právu. Snoubí se v něm totiž vzácně jednoduchá každodennost s neobyčejnou srdečností a láskou, která vás úplně přirozeně pohltí.

Mama Brasil (foto: Aerofilms)

Režisér Gustavo Pizzi je zároveň spoluautorem scénáře. Ten psal společně se svou bývalou manželkou a herečkou Karine Teles, která ve filmu hraje okouzlující a milující hlavní hrdinku Irene. Pro scénář filmu autoři čerpali hlavně ze svých životních zkušeností a ve snímku si zahrála i jejich skutečné děti.

Mama Brasil je příjemně poskládaná rodinná mozaika plná živelnosti i melancholie. Má v sobě dávku naděje a hned od prvních záběrů máte pocit, že vám film se svými postavami nabízí svou doširoka otevřenou náruč. Hned taky víte, že tihle všichni patří k sobě a jsou spolu rádi, i když je ještě pořádně neznáte.

Irene je ve filmu mámou, manželkou, sestrou, kamarádkou a občas i praštěnou holkou, když potřebuje upustit páru. Se svou rodinou prožívá každou společně strávenou chvilku. Umí být silná a tak už ze své podstaty zvládne cokoliv, co ji a její rodinu potká. Herečka Karine Teles je ve své roli skvělá. A co teprve až začne hopsat po místnosti se sluchátky na uších a „pít“ u toho sušenky.

Mama Brasil (foto: Aerofilms)

Kromě jiného Ireninu rodinu čeká také velká změna. Její nejstarší syn dostal nabídku na profesionální dráhu házenkáře v Německu. Irene se s tou situací snaží vyrovnat a daří se jí to tak, jak by se to dařilo asi každé milující matce. Chvílemi zažívá smutek a úzkost, ale zároveň je to právě ona, která dobře chápe důležitost situace. Taky pomáhá sestře Sonie (Adriana Esteves) zachránit její rozpadající se manželství, usměrňuje svého milujícího muže a velkého snílka Klause (Otávio Müller) v jeho smělých plánech v podnikání, společně s ním touží po novém velkém domě, který čeká na dostavbu, a stará se ještě o další tři syny. Lehce se rozpadající dům, ve kterém společně všichni žijí, je pak už jenom úsměvná záležitost ve chvíli, kdy se třeba zasekne v zámku klíč, přestane fungovat světlo v kuchyni nebo se utrhne vodovodní kohoutek. Nic z toho ale nemění skutečnost, že Irene má pořád svou milující a milovanou rodinu. Mají se prostě všichni navzájem. V takovém případě se žádná situace nejeví tak strašná, aby se kvůli ní právě Irene „topila“ moc dlouho v melancholii, která se občas se občas plíživě dostaví.

Mama Brasil (foto: Aerofilms)

Temperament a vřelost

Mama Brasil dýchá jihoamerickým temperamentem, barvami, vřelostí a pochopením, které Ireninu rodinu spojuje, i když občas přijdou těžší chvíle. Je to film, který vás rychle pohltí právě díky své jednoduchosti a přímočarosti. Možná váš zážitek bude tak silný, že si i začnete přát, abyste sami mohli být součástí takové rodiny – tedy pokud už takovou sami nemáte.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 85%
  85
 • Kamera - 85%
  85

Mama Brasil (2018)

Film má v sobě světlo, které se nevytrácí ani přes všechny peripetie, které se v příběhu odehrají. A mě těší, že jsem tak po delší době měla zase možnost vidět film, který má v sobě tolik přirozeně hezké energie, že mi až bylo líto, že končí. Vyražte na něj i vy a nechte na sebe působit jednoduchost vycházející z lásky, srdečnosti a pochopení. Možná v Mama Brasil najdete i inspiraci pro vlastní život.

80 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms, KVIFF Distribution © 2018

Projekce na 53. MFF Karlovy Vary
2D2 Sobota 30.6. 10:00 Karlovarské městské divadlo
5H3 Úterý 3.7. 16:30 Divadlo Husovka
7P6 Čtvrtek 5.7. 22:00 Kinosál Pupp

Mama Brasil
Benzinho
Drama
Brazílie / Uruguay / Německo, 2018, 95 min
V kinech od 12. července 2018 (KVIFF Distribution)
Režie: Gustavo Pizzi
Scénář: Gustavo Pizzi, Karine Teles
Kamera: Pedro Faerstein
Hudba: Dany Roland, Pedro Sá, Maximiliano Silveira
Hrají: Karine Teles, César Troncoso, Mateus Solano, Ariclenes Barroso