Nepřehlédněte

Jan Palach od Roberta Sedláčka v prvním traileru

Režisér Robert Sedláček, který se poslední léta soustředil především na historické dramatizace (České století, Bohéma) natočil životopisný film o Janu Palachovi. Na rozdíl od oceňovaného seriálu HBO Hořící keř se věnuje zejména postavě samotné osobnosti Jana Palacha. Snímek Sedláček natočil podle scénáře spisovatelky Evy Kantůrkové. Podívejte se na první trailer. Do kin film vstoupí symbolicky v den sovětské invaze – 21. srpna 2018.

„Chci vyprávět tragický příběh Jana Palacha, který není dětsky naivním bojem proti totalitě, ale extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost dohnaná do krajnosti, může zavést citlivého jedince,“ říká o filmu režisér.

Jan Palach (foto: CinemArt)

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co  mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…

-red-
foto/video: CinemArt © 2018

%d blogerům se to líbí: