Nepřehlédněte

Začíná 53. ročník MFF Karlovy Vary – večer dá Glóbus Robbinsovi a přívítá režiséra Thora

Dnes večer odstartuje 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hned v úvodu ho ozdobí oscarový Tim Robbins, který si na slavnostním zahájení převezme Křišťálový glóbus za přínos kinematografii. Americký režisér, herec a scenárista Tim Robbins, držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Tajemná řeka přijíždí do Varů představit autorské filmy Bob Reberts a Kolébka ve větru. Publiku se představí ale i jako hudebník na speciálním koncertě ve středu 4. července se svou kapelou. V Letním kině pak uvede jeden ze svých nejslavnějších snímků Vykoupení z věznice Shawshank.

Tim Robbins (vlevo) ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank

V rámci slavnostního zahájení bude letos jako úvodní film a pocta režiséru Miloši Formanovi promítána komedie Lásky jedné plavovlásky. Slavný český režisér a držitel Oscara zemřel letos v dubnu. Jeho posledním filmem byly Goyovy přízraky. Forman je držitelem dvou Cen Akademie® za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) a Amadeus (1985). Ve světě jméno Forman platí za nejznámějšího českého filmového tvůrce. Součástí pocty režisérovi je i večerní zahajovací koncert v němž mimo jiné zazní hudba z filmů Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Amadeus a dalších v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Carla Davise.

Lásky jedné plavovlásky (foto: archiv)

Do Varů dorazí i Terry Gilliam, který ve Varech představí svůj nový film Muž, který zabil dona Quijota. Novozélandská herečka Anna Paquin známá ze seriálu HBO True Blood či dramatu Piano ve Varech představí spolu s manželem Stephenem Moyerem svůj nový film Sklenka na rozloučenou. Na slavnostním zakončení převezme Křišťálový glóbus za přínos kinematografii už dříve anoncovaný Barry Levinson.

Na slavnostním zahájení by se mimo jiné měl večer objevit i novozélandský režisér Taika Waititi který v těchto dnech natáčí v Česku válečný snímek Jojo Rabbit. Před pár lety měla ve Varech velký divácký úspěch jeho komedie Co děláme v temnotách o skupině upírů, koncipovaný jako dokudrama.

Taika Waititi (foto: Totalfilm.cz)

Divákům dnes večer zamávají ale i další hvězdy jako třeba režisér a producent Richard Linklater, producent Greg Shapiro a také dánská herečka Trine Dyrholm.

Na konec festivalu dorazí herec Robert Pattinson, který se proslavil zejména rolí v upírské sáze Twilight. Dostane Cenu prezidenta festivalu.
-red-
foto/video: archiv, Totalfilm.cz © 2018