53. MFF KV | Všechno bude – humor, dojetí i city v Hlavní soutěži (První dojmy)

Tvorba slovinsko – českého režiséra Olma Omerzua patří k tomu nejlepšímu, co se v rámci české kinematografie dá v současnosti vidět. A zdá se, že Vary v neděli večer ve Velkém sále viděly jeho dosud úplně nejlepší film.

Všechno bude (foto: CinemArt)

Hrdinové komediálního dramatu Všechno bude utíkají (na začátku nevíme přesně od čeho a kam). Důležitější jsou jejich prožitky na cestě, jejich postupně se otevírající povahy. Každý kluk přece vede silácké řeči, ale málokterý to tak opravdu myslí.

Omerzu předkládá na začátku pomalu plynoucí příběh, který se ale postupně velmi zhusta navrství. Ke klukům do auta se nejdřív přidá zachráněný pes Šakal, stopařka (Eliška Křenková) a obdivovaný dědeček.
Koncept dvou linek, kdy starší z chlapců Mára (Tomáš Mrvík) je vyslýchán policisty (Lenka Vlasáková a Martin Pechlát), mladší s přezdívkou Heduš (Jan František Uher) je neznámo kde a do toho se v retrospektivách vracíme k dobrodružné cestě klučičího tandemu, funguje výtečně.

Režisér umí dobře zachytit jedinečnost situace. Pomáhají mu i skvělé dialogy debutanta Petra Pýchy. Většina scén má zásadní význam, pointy, některé záběry a situace skrývají výmluvné jinotaje.

Co je ale na novince Omerzua nejefektnější? – Pocit z obou chlapců. Přestože se jedná o vydědence, chlapce pocházející evidentně z nepříliš šťastného prostředí, nejsou to žádní sígři. Mají styl, humor, v zásadních situacích se ukazuje, že jsou oba dost zranitelní. Scéna, kdy je Mára konfrontován ze zcela zásadní zradou zkušené policistky v podání výtečné Lenky Vlasákové ukazuje pravou tvář mladíka. Ten stejně jako ostatní touží po citu, uznání a sounáležitosti.

Všechno bude (foto: CinemArt)

Vybrat pro jedny ze stěžejních scén Adamov, který je velmi specifickým městem se severskou atmosférou (ačkoliv leží na trati nedalo Brna) byl skvělý nápad. Výrazný je i soundtrack Moniky Mindriakové a Šimona Holého.

Nepříliš často se v Hlavní soutěži objeví tak svěží a humorný náhled na citlivé a smutné věci. Olmo Omerzu hodně potěšil.

Alex Csorgo, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2018

Další uvedení na 53. MFF Karlovy Vary

4P2 Pondělí 2.7. 13:00 Kinosál Pupp
6K2 Středa 4.7. 11:30 Kino Drahomíra

Comments are closed.