Nepřehlédněte

Startuje Letní filmová škola v Uherském Hradišti

Startuje 44. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Slavnostně ji zahájí režisér Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat, který čeští diváci mohli vidět před deseti lety v rámci Projektu 100. Ghobadi při této příležitosti převezme také Výroční cenu AČFK. Festival zakončí světová premiéra snímku Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka.

Bahman Ghobadi

Nová sekce nazvaná Ikona, která se věnuje kultovním režisérům současnosti, se bude zabývat osobností dánského Larse von Triera. Dramaturgie sekce se ujal filmový historik a profesor z kodaňské univarzity Peter Schepelern, který je považován za největšího světového experta na jeho tvorbu. Dalším hostem sekce bude také jeden z nejbližších spolupracovníků Larse von Triera, Anders Refn. Ten působil jako střihač a asistent u většiny jeho posledních filmů.

Lars von Trier

Ve světové premiéře uvede LFŠ i svéráznou poetickou komedii Odborný dohled nad výkladem snu režiséra Pavla Göbla. V předpremiérách se pak diváci mohou těšit na psychologický thriller o pronikání moderních technologií do našeho soukromí Důvěrný nepřítel Karla Janáka, debut Beaty Parkanové o nástrahách života s Jenovéfou Bokovou s názvem Chvilky a také na minimalistickou studii rozpadu těla a vztahu režiséra Adama Sedláka Domestik nebo na zimní road movie Všechno bude Olma Omerzua.

Promítat se bude také strhující sportovní dokument The Nagano Tapes za účasti Roberta Hudečka, který připomíná vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a zároveň ho rámuje historický kontext rusko-českých vztahů. Zakončovat festival bude nový film Roberta Sedláčka Jan Palach. 

Ke stoletému výročí od narození švédské ikony filmového světa Ingmara Bergmana LFŠ přichystala kolekci filmů, které vybrala Maaret Koskinenová, první badatelka, které Bergman umožnil přístup ke svému archivu. O přiblížení světového velikána se také osobně pokusí Katynka Farago, která s režisérem spolupracovala více než třicet let.

Poprvé se Škola bude věnovat také fenoménu virtuální reality. Představí autorské dokumenty s ekologickou či migrační tématikou, artové kousky z předních světových festivalů nebo výběr z nejzajímavějších VR videoklipů. V rámci odborného programu se diváci budou moci setkat s francouzským tvůrcem Mathieu Pradat, který patří ke špičce v oboru a bude se věnovat svému snímku Próxima a také nově připravovanému pohádkovému projektu.

Žert (1968)

Letní filmová škola bude také vzpomínat na snímek Žert, který režisér Jaromil Jireš v roce 1968 právě v Uherském Hradišti natáčel. „Je nám velkou ctí, že můžeme vynikajícího Josefa Somra opět přivítat na Letní filmové škole, kde před čtyřmi lety získal Výroční cenu AČFK u příležitosti uvedení restaurované verze Ostře sledovaných vlaků. Tentokrát pan Somr uvede další výjimečný film Žert a společně s ním se projdeme po místech, kde se film po padesáti lety natáčel. Věřím, že to jak pro místní, tak pro návštěvníky LFŠ bude mimořádný zážitek,“ řekla Radana Korená, ředitelka festivalu.

Letos podruhé se v Uherském Hradišti představí také sekce Be2Can Starter se špičkovými snímky z velkých evropských festivalů. Diváci se mohou těšit na spirituální drama Modlitba francouzského režiséra Cédrica Kahna, nevšední a citlivou rekonstrukci 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Atefové, minimalistickou lovestory Láska mezi regály a na čínský magický neo-noir Poslední večery na Zemi. Posledním titulem je film Tvář, který je zároveň prvním distribučním titulem spolupráce AČFK a Be2Can Distribution.

AČFK pořádá také Projekt 100, v němž vrací na filmová plátna klasická díla české i světové kinematografie v digitalizované podobě. Letos se bude věnovat muzikálovému žánru. Diváci uvidí snímky Zpívání v dešti, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Rocky Horror Picture Show, Vlasy a Moulin Rouge.

Novou sekcí LFŠ jsou Východní přísliby, které nabídnou aktuální snímky z hrané tvorby zemí tzv. Východního bloku. Poprvé se objeví i Industra program neformální a audiovizuální výchovy sestavený z diskuzí s českými i zahraničními hosty, ale také z praktických ukázek. Návštěvníci si mohou vyzkoušet tvorbu hologramu, vlastního virtuálního prostředí nebo promítání z Pramítačky. Prostor na LFŠ bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, která zdarma pomocí webové platformy www.cined.eu zpřístupňuje evropské filmy školám, žákům a studentům ve věku 6-19 let.

Masarykovo náměstí bude už tradičně patřit letnímu kinu a divácky nejatraktivnějším českým filmům. Čeká je například neuctivá satira Prezident Blaník, tragikomedie Tátova volha či historické ekodrama Hastrman.

Více informací najdete na www.lfs.cz

 

 

 

 

%d blogerům se to líbí: