Nepřehlédněte

Do kin míří učitel z Fakjů – hraje rozmazleného zbohatlického spratka

Elyas M‘Barek má za sebou trilogii Fakjů pane učiteli a v domovském Německu je velkou hvězdou. Ve čtvrtek do kin vstoupí komedie Spolu to dáme, ve které hraje typického představitele Zlaté mládeže – playboye a floutka Lennyho. Jeho otci ale dojde trpělivost. Po další z řady synových eskapád zatrhne svému nezvedenému potomkovi penězovod a ukončí jeho flákání.

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Starost o nemocného kluka

To ale není všechno. Leny se musí začít starat o patnáctiletého Davida (Philip Schwarz) s těžce nemocným srdcem, kterému podle lékařů zbývá pár měsíců života. David žije v sanatoriu a kromě operací toho vlastně moc nepoznal. V jeden moment se tak střetnou dva naprosto rozdílné světy, svět klubů, mejdanů, alkoholu a krásných holek se světem nemocnice, léků a operačních sálů. S tím druhým světem si ale Lenny moc starostí nedělá a začne se o Davida starat tak, jak prostě umí.

Podle skutečnosti

Film natočil Mark Rothemund, který má za sebou loni uvedenou komedii Rande naslepo (byla uvedena i v českých kinech). Snímek byl natočen podle knižního bestselleru, který byl napsán podle skutečné události. Marc Rothemund k tomu říká: „Chtěli jsme být autentičtí, ne si něco jen tak vymyslet. Od skutečného příběhu jsme se téměř neodchýlili. Jen původ, životopisná data Lennyho jsme změnili, ale od okamžiku, kdy se Lenny v příběhu setká s Davidem, respektujeme z velké většiny skutečný příběh. Všechna přání z Davidova seznamu jsou například jedna ku jedné přejata z biografie.“

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Práce na scénáři trvala několik měsíců, z 280 stránkové originální předlohy se oběma scénáristům podařilo vykrystalizovat sršivou komedii. „Nestává se moc často, že by člověk sám doma propukal v hlasitý smích – a při četbě scénářů se to stává ještě méně,“ směje se herečka Lisa Bitter. Po přečtení scénáře se pak s radostí zhostila role asistující lékařky Julie.

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Tvůrci potvrzují, že trvalo dlouho, než nalezli Philipa Schwarze: „Casting na roli Davida nás vyšel dost draho. Několik měsíců jsme hledali po celém Německu.“ Marc Rothemund pak vysvětluje, proč nakonec padla volba na Philipa Noaha Schwarze: „Philip sice neměl téměř žádné herecké zkušenosti, ale měl to nejbojovnější srdce a role mu padla jako ulitá!“
Elyas v roli Lennyho přesně identifikoval velkou výzvu v podobě vícevrstevnosti citů tohoto příběhu a troufám si říci, že mi bylo ctí s ním spolupracovat,“ komentuje Marc Rothemund. Elyas má obdivuhodnou pokoru před hereckou prací, vší silou a za enormního nasazení instinktů hledá důvěryhodnost, se kterou by vdechl život postavě ze scénáře.“ 

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

David a Lenny spolu vytvářejí seznam přání a věcí, které by David měl stihnout do svých šestnáctých narozenin. Seznamy nejsou ve filmech nic neobvyklého a bývají tématem i v jiných filmech. Největší popularity dosáhlo téma seznamu přání pravděpodobně v roce 2007 díky filmu Než si pro nás přijde s Jackem Nicholsonem.
Ve filmu se na seznamu objevují přání snadno splnitelná, komplikovanější až  ta téměř nemožná. Něco ze seznamu nelze splnit jen chtěním a vůlí, je zapotřebí také čas, štěstí či příležitost. „Rozpětí přání je celkem velké,“ říká Elyas M‘Barek „hezky se tam mísí touha po děvčatech s touhou po pyžamu se symbolem FC Bayern Mnichov. Je z toho patrné, že David stojí na rozhraní: z poloviny je dítětem, z poloviny mladým mužem.“ Lenny seznam velmi systematicky roztřídí dle barev: všechno, co lze koupit, vybarví zeleně. Všechno, kde je zapotřebí dobrá organizace a snaha, označí oranžově, zbytek pak červeně.

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Kdybych byl v Davidově situaci, přál bych si asi podobné věci jako on,“ říká Marc Rothemund. „Ten seznam je motorem, který pohání příběh dvou skutečně neobvyklých hrdinů. Nejde totiž jen o splnění úkolů ze seznamu. Daleko více tu jde o to, že ony skutečně důležité věci při plnění přání teprve vznikají,“ shrnuje Marc Rothemund.

Do kin na novou komedii můžete vyrazit už tento čtvrtek.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2018

%d blogerům se to líbí: