Recenze | Bohemian Rhapsody je nejlepší film roku

Nikdy jsem nepatřil k velkým fanouškům kapely Queen, přestože jsem si uvědomoval, že její přínos populární hudbě dvacátého století je enormní. Teď když jsem si jako divák filmu prožil celý příběh Freddieho Mercuryho, nastala změna. Jsem nadšený. Jak z kapely, jejího frontmana, ale především z filmu Bohemian Rhapsody. Freddie Mercury se vymykal ostatním zpěvákům své doby a kapela Queen přinášela na scénu velmi invenční hudbu jdoucí proti proudu a zaběhnutým očekáváním hudebních producentů. I o těchto zákulisních peripetiích film vypráví. Je ale samozřejmě plný skvělé hudby a především Mercuryho osobních eskapád a životních milníků.

Bohemian Rhapsody (foto: CinemArt)

Příběh Freddieho Mercuryho (vl. jménem Farrokh Bulsara) scenáristé převedli na filmová plátno mistrně. Pravověrní fanoušci ve filmu samozřejmě najdou nesrovnalosti. Ale ty jsou zde především kvůli větší epičnosti a funkčnosti celého filmu. Jde v podstatě o přibližně tři zásadní události, které autoři filmu časově přeskupili tak, aby to lépe fungovalo. Nebylo tedy nutné nic zásadního vymýšlet. Film Bohemian Rhapsody přesto vznikal dlouhých 15 let. Nejdřív se ho vzdal původní producent, pak projekt střídal režiséry i hlavního představitele. Nakonec se podařilo něco neuvěřitelného – natočit dokonalý film. Alespoň z mého pohledu.

Velká péče tvůrců

Tvůrci v čele s režisérem Bryanem Singerem (série X-Men) se soustředili nejen na hlavní postavy, které jsou opravdu přesně a ideálně obsazené (zejména představitelé Freddieho Mercuryho a Briana Maye /Gwilym Lee/). Dali si ale záležet i na vizuálu, prostředí, výpravě. Vše se snažili věrně přiblížit skutečnosti. Reakce jednotlivých postav a zejména Freddieho byly pod supervizí skutečného osobního asistenta frontmana Queen Petera Freestona. Ten byl v Londýně plných 5 měsíců k dispozici režisérovi a producentům. Na místě natáčení společně s tvůrci dolaďoval detaily podle svých vzpomínek.
Zásadní nejsou ve filmu Freddieho homosexuální či vztahové eskapády. Ale jeho vztah s Mary Austinovou, která byla jeho životní láskou a přítelkyní. Stála za ním až do zpěvákovy smrti.

Bohemian Rhapsody (foto: CinemArt)

Dokonalý Rami Malek

Ale teď k představiteli legendárního zpěváka. Rami Malek v titulní roli sahá po oscarové sošce. Jeho výkon je strhující, plnokrevný a dojemný. Stejně jako celý film, který je prost jakýchkoliv zbytečných klišé, odboček či slepých kolejí. Malek není jen pouhá kopie skutečného Mercuryho. Jeho výkon nikdy nesklouzává ani k sebemenšímu náznaku karikatury. Herecký projev naplno projevuje především v citově vypjatých scénách. Když pozorujete jeho obličej, drobné nuance, které odhalují sebemenší Freddieho hnutí mysli, říkáte si, že to snad ani není možné. Pokud se nějakým nedopatřením příští rok stane, že neposbírá minimálně dvě nejuznávanější filmové ceny, tak už ničemu nerozumím. Malek dokazuje, že ač má za sebou prozatím nepříliš strhující role, byl evidentně velmi podceňovaný. Příležitost na sebe nechala dlouho čekat a čekání se vyplatilo. Je jen málo herců, kteří dokáží hrát tělem a pohybem očí, říci to nejzásadnější bez dialogů. Rami Malek se touto schopností může pyšnit. Role Mercuryho je mu šitá na tělo a mám velkou radost, že vystřídal Sashu Barona Cohena, který měl roli hrát původně.

Bohemian Rhapsody (foto: CinemArt)

Mix emocí

Bohemian Rhapsody nabízí osobní příběh Mercuryho, ale i nejzásadnější momenty celé kapely. Střídá dojemné, děsivé, láskyplné momenty. Scénář je tak trochu eklektický. Ve filmu je tedy od všeho trochu, jako v životě. Těsně po šokujícím fatálním oznámení kapele míří Freddie spolu se svými spoluhráči na jeden z nejslavnějších koncertů Live Aid.
Film tedy vrcholí neskutečně skvěle natočenou rekonstrukcí zásadního momentu kapely a lásky jejích fanoušků. Zážitek umocněný projekcí v IMAX mohu jen doporučit. Dovedu si představit, že zvuk v sálech Dolby Atmos bude možná ještě razantnější. Bohemian Rhapsody je pro mne jednoznačně nejsilnějším filmovým zážitkem roku 2018.

O víkendu: Exkluzivní rozhovor s Peterem Freestonem


 • Režie - 100%
  100
 • Scénář - 95%
  95
 • Herci - 100%
  100
 • Kamera - 100%
  100
 • Hudba - 100%
  100
 • Kostýmy, vizuál - 100%
  100

Bohemian Rhapsody

V mém osobním žebříčku se jedná o jeden z nejlepších filmů a nejsilnějších diváckých zážitků za posledních 5 let. Film, který je natočen s velkou péčí, respektem a který jeho tvůrci do kin posílají v mimořádně vypilovaném stavu. Emoce. Na ty si vzpomenu, když po pár měsících někdo zmíní titul Bohemian Rhapsody...

100 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2018

Bohemian Rhapsody
Životopisný / Drama / Hudební
Velká Británie / USA, 2018, 134 min
Premiéra: 31. 10. 2018 CinemArt
Režie: Bryan Singer
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Hrají: Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Ben Hardy, Aidan Gillen, Gwilym Lee, Tom Hollander, Allen Leech, Jess Radomska, Aaron McCusker, Michelle Duncan, Max Bennett, Ace Bhatti

 1. Krásný film,ale nedotažený do konce,chybí tam posledních 6 let života Fredyho života,hlavně natáčení posledního alba ve Švýcarsku,a hlavně konec…jak leží ve své ohromné posteli obklopený svými čtyřnohými kočkami které tak miloval a přáteli na své poslední cestě…Každý by si na konci filmu pobrečel…..chtělo by to druhý díl…

  Reagovat na tento komentář
  • Iveta gráfová 13.4.2019, 16:12

   Film je natočen jako oslava a pocta jedné z nejlepších skupin všech dob a jejího frontmena Freddieho Mercuryho. Není natočen pro psychopaty, kteří chtějí vidět někoho trpět a umírat. I tak je hrozné, že F.M. zemřel. Kdo tuto skupinu miluje, tak se bez slz neobešel.

   Reagovat na tento komentář
 2. Nejhezčí film za posledních 8let,uzasne zpracování, pouze citlivý dotek jeho orientace, úžasný výběr hlavní postavy, přála bych Ramimu sošku, která mu otevře bránu k vysinam. Skvělý film

  Reagovat na tento komentář
 3. Nejhezčí film za posledních 8let,uzasne zpracování, pouze citlivý dotek jeho orientace, úžasný výběr hlavní postavy, přála bych Ramimu sošku, která mu otevře bránu k vysílat. Skvělý film

  Reagovat na tento komentář
 4. SUPER!! Skvělá podívaná. bezva zážitek.

  Reagovat na tento komentář
 5. Úžasný film,životní zážitek,patří k nejlepším filmům. Strhující,silný,laskavý.

  Reagovat na tento komentář
 6. Velmi silný zážitek pro celou rodinu,krása! Martina

  Reagovat na tento komentář
 7. Film je dokonalý, ale chybí mi tam poslední chvíle Fredyho, pokud by to tam bylo, myslím že by se vyrovnalo nebo i předčil Titanick

  Reagovat na tento komentář
 8. Je to nářez. Úžasný zážitek.

  Reagovat na tento komentář
 9. Osobne som veľmi spokojný s filmom,a to i napriek zopár nezrovnalostiam v určítých fázach,ale asi to bol aj zámer tvorcov trocha to pozmeniť.To dlhé čakanie na film sa vyplatilo,….krásna pocta veľkej kapele a Freddie-mu.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.